To będzie wyjątkowe świętowanie! Rekordowa liczba miejscowości głosiła swój udział w Orszaku Trzech Króli

Artykuł

Rekordowa liczba 900 miejscowości w Polsce i za granicą zgłosiła swój udział w tegorocznym Orszaku Trzech Króli, zwanym ulicznymi Jasełkami. 6 stycznia 2020 hasłem orszaków będą słowa „Cuda, cuda ogłaszają” z kolędy „Dzisiaj w Betlejem” – poinformowali organizatorzy orszaków Fundacja Orszak Trzech Króli.

– Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej ojczyzny, za cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu; cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień – mówią organizatorzy. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowne i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i pieniądze.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w 2009 roku wyruszył w Warszawie z Placu Zamkowego na Nowe Miasto pod hasłem „Kolędujmy!”. Był to wówczas pomysł warszawskiej szkoły „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Od tamtego czasu co roku około 100 nowych miejscowości zgłasza swój udział w wydarzeniu i organizuje orszaki u siebie.

– W czasie tegorocznych Orszaków odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin – podkreślają organizatorzy.

Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. W 2020 r. odbędzie się w 18 miejscowościach na różnych kontynentach: Kibeho w Rwandzie, Burhynia w Kongo, Żytomierz i Kamieniec Podolski na Ukrainie, Monachium w Niemczech, Lissieu we Francji, Bukareszt w Rumunii, Weißenkirchen in der Wachau w Austrii, Londyn w Wielkiej Brytanii, Sződliget na Węgrzech, Chicago w Stanach Zjednoczonych, Kapszagaj w Kazachstanie, Quito w Ekwadorze, Esseng w Kamerunie, Lusaka w Zambii, Santa Clara na Kubie, Yumbe w Ugandzie i Mbaikoro w Czadzie.

Jak poinformowali organizatorzy orszaków, w mijającym roku wzięło w nim udział ok. 1,2 mln uczestników, w niemal 800 miejscowościach w Polsce i za granicą.

Źródło: TVP info, Radio Maryja, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy