Targalski: jesteśmy na etapie neutralizacji Białorusi

Geopolityczny Tygiel
TV Republika

W programie "Geopolityczny Tygiel" dr Jerzy Targalski odniósł się do sytuacji Białorusi.

- Pierwszą tezą rosyjskiej agentury było straszenie nas, że upadek Łukaszenki oznacza inwazję wojskową Rosji na Białoruś – w obliczu tego, co się dzieje te słowa nie mają żadnego znaczenia - popwiedział Targalski na początku programu.

Błędem Putina było to, że nie zlikwidował Łukaszenki jakieś 3 lata temu - skomentował.

Według politologa moment przebudzenia na Białorusi był na początku sterowany – inicjatorem miał być Cichanouski we współpracy z Rosją. "Sterowanie jednak nie jest możliwe jeżeli wydarzenia przekroczą próg sterowalności" - zauważył Targalski.

Politolog przywołał teorię Jadwigi Staniszkis, która opracowała tezę związaną z zarządzaniem przez kryzys:

– Władza widząc na horyzoncie kryzys przyspiesza go, by później móc mieć nad nim kontrolę, sterować go i doprowadzić do usunięcia kierownictwa oraz zastąpienia go nowym. Sztuka polega na tym, by zachować kontrolę nad buntem.

Według eksperta Putin wierzy, że społeczeństwem można sterować do końca przy pomocy bezpieki i agentury, tak się jednak nie stało w przypadku Białorusi

Pierwotny plan, zdaniem Targalskiego zdany był całkowicie na Rosję, a wybuch miał większą formę ze względu na represje demonstrantów, których nie dało się zdusić.

- Cichanouska miała być tylko symbolem buntu- powiedział.

Według doktora Putin teraz "zastanawia się, jak wymienić Łukaszenkę".

 - Prawdziwy problem leży po stronie Łukaszenki – on nie chce zostać wymienionym, natomiast Rosja teraz boi się, że Białoruś gospodarczo otworzy się na zachód i powtórzy się ten sam proces, co na Ukrainie. Jesteśmy na etapie neutralizacji Białorusi.

Według politologa Polska powinna się teraz zaangażować mocno na Białorusi, szczególnie pod kątem gospodarczym.

Na koniec Jerzy Targalski stwierdził, że mało kto zwrócił uwagę że Izrael postanowił nawiązać współpracę ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, by wspólnie przeciwstawić się Iranowi

- Polityka Netanjachu opiera się na aneksji obszarów arabskich - zakończył.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy