Tajka znalazła na plaży wymiociny wieloryba. Są warte milion złotych

Artykuł
To kolejna porcja drogocennej ambry znaleziona na tasjkiej plaży
Fot. PIxabay/nextvoyage

49-letnia mieszkanka Tajlandii podczas spaceru po plaży w pobliżu swojego domu nietypową jasną bryłę. Okazało się, że była to wymiociny wieloryba, czyli ambra wykorzystywana są do produkcji perfum. Znalezisko może być warte milion złotych.

Siriporn Niamrin z miasta Nakhon Si Thammarat na południu Tajlandii była zaciekawiona, czym jest cuchnąca rybą owalna bryła o wadze ok 7 kg. Z pomocą przyszli jej sąsiedzi, którzy rozpoznali w znalezisku wydzielinę przewodu pokarmowego kaszalota,. Pewność zdobyli, gdy podgrzali bryłę. Pod wpływem ciepła ambra topi się, podobnie jak wosk.

Wnioskując na podstawie poprzednich cen sprzedaży tego surowca, znaleziona przez kobietę ambra może osiągnąć wartość nawet 186 500 funtów. W styczniu 20-letni rybak z Tajlandii, który znalazł 7-kilogramową bryłę wymiocin wieloryba, zarobił na niej 210 tys. funtów.

– Czuję się szczęśliwa, że znalazłam tak duży kawałek. Mam nadzieję, że przyniesie mi to duże pieniądze – powiedziała kobieta. – Jeśli okaże się, że jest to prawdziwa ambra, po sprzedaniu jej będę mogła pomóc lokalnej społeczności – dodała.

Ambra jest wydzieliną przewodu pokarmowego kaszalotów. Nie wiadomo dokładnie, jaka jest przyczyna jej wytwarzania. Przypuszcza się, że może być skutkiem niestrawności tych zwierząt. Ambra najczęściej unosi się na powierzchni wody w pobliżu żerowisk kaszalotów. Bywa także znajdowana na brzegu. Jej bryły mają zwykle masę od 1 do 20 kilogramów.

Źródło: polsatnews/SUN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy