Szewach Weiss cieszy się ze zmian polskich władz odnośnie ustawy IPN

Artykuł

Sejm zmienił nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. - Lepiej późno, niż wcale. To niezwykle ważna wiadomość, bardzo dobry ruch polskich władz - komentuje na gorąco w rozmowie z WP prof. Szewach Weiss.

Sejm uchwalił zmiany w noweli ustawy i IPN. Poseł Ruchu Narodowego uniemożliwił innym posłom zadawanie pytań do zgłoszonych poprawek, przez co Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zmuszony był przejść wcześniej do głosowania nad zaproponowanymi zmianami. Zostały one przyjęte niemal jednomyślnie.

Rząd po kilku miesiącach postanowił wycofać się z najbardziej kontrowersyjnych zapisów nowelizacji. - Doszliśmy do wniosku, że ściganie na drodze cywilnej i karnej nie będzie skuteczne. Dochodzić prawdy historycznej będziemy tylko na drodze cywilnej - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - Narzędzia cywilno-prawne, w które w styczniu został uzbrojony IPN, mogą być skuteczniejsze niż ścieżka karno-prawna - powtarzał w Sejmie Michał Dworczyk.

- To jest bardzo ważna informacja. Jeśli rząd i Sejm zrealizują tę zapowiedź, to będzie bardzo dobry ruch, bardzo właściwy kierunek. Kierunek, by naprawić relacje między Polską i Izraelem, między Polakami i Żydami. Z punktu widzenia Izraela to bardzo dobra decyzja polskich władz. Ale myślę, że i z punktu widzenia samych władz Polski - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Szewach Weiss

Źródło: wp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy