Szczepienia a podróże. KE precyzuje czy Amerykanie spędzą wakacje w UE

Artykuł
Ursula von der Leyen oznajmiła, że turyści z USA, którzy przeszli pełny cykl szczepienia przeciwko Covid-19, będą mogli przylecieć latem na wakacje do Europy
Fot. PAP/EPA/FERNANDO VILLAR

Rzecznik KE ds. migracji Adalbert Jahnz poinformował, że Unia Europejska finalizuje plany zezwolenia turystom ze Stanów Zjednoczonych na podróże do Wspólnoty.

 - Komisja Europejska wyda państwom członkowskim rekomendację, aby zezwoliły amerykańskim podróżnym na wjazd - ujawnił Jahnz.

Nie sprecyzował jednak terminu, kiedy to się stanie, ani czy turyści z Europy będą mogli liczyć na wzajemność ze strony USA.

- Mamy nadzieję przywrócić podróże transatlantyckie, gdy tylko będzie to bezpieczne - przekonywał.

Nie był jednak w stanie powiedzieć, czy tylko pełne zaszczepienie będzie warunkiem uprawniającym do wjazdu na terytorium UE, czy również negatywny test PCR lub na obecność przeciwciał.

- To są te pytania, na które nadal staramy się znaleźć odpowiedź - powiedział Jahnz.

Szczepienia a wakacje

W poniedziałkowym wywiadzie dla dziennika ,,New York Times" przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oznajmiła, że turyści z USA, którzy przeszli pełny cykl szczepienia przeciwko Covid-19, będą mogli przylecieć latem na wakacje do Europy.

- Z powodu pandemii Covid-19 od ponad roku podróże z USA do krajów UE, które nie są uznawane za konieczne, są generalnie zakazane - przypomina ,,NYT".

Szefowa KE nie określiła kiedy dokładnie amerykańscy turyści będą mogli udać się do krajów Wspólnoty. Zaznaczyła jednak, że między Brukselą a Waszyngtonem toczą się zaawansowane rozmowy na temat wzajemnego uznawania świadectw szczepień. Uzgodnienie formy certyfikatów poświadczających odporność podróżnych pozwoliłyby KE na zmianę rekomendacji dotyczącej przyjmowania turystów z USA.

- Jedna rzecz jest jasna: 27 państw członkowskich bezwarunkowo zaakceptuje tych, którzy zostali zaszczepieni preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA) - podkreśliła von der Leyen.

EMA zaakceptowała wszystkie trzy szczepionki (Pfizer/BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson), które są stosowane w USA. Jak pisze "NYT" trwają ustalenia technicznej formy uznawania certyfikatów szczepień.

Przed kryzysem Covid-19 do Europy rocznie podróżowało około 15 mln Amerykanów.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy