Sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim. Błaszczak: Putin chce odbudować imperium rosyjskie

Artykuł
Błaszczak podkreślił, że Polska przeznacza ponad 2 proc. PKB na obronność
Fot. PAP/Marcin Obara

Szef MON Mariusz Błaszczak odniósł się do sytuacji na wschodzie Ukrainy. Przyznał, że polityka prezydenta Rosji Władimira Putina jest skierowana na odbudowę imperium rosyjskiego.

Na wschodzie Ukrainy, w Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest obecnie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację i alarmują NATO i organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.

Według ukraińskiego MSZ przy granicach Ukrainy Rosja skoncentruje niedługo ponad 120 tys. żołnierzy. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Zachód do nałożenia nowych sankcji gospodarczych na Rosję.

Szef resortu obrony przyznał, że sytuacja jest stale kontrolowana.

- Monitorujemy sytuację. Oczywiście bardzo interesujemy się tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, a niewątpliwie polityka prezydenta Putina jest skierowana na odbudowę imperium rosyjskiego - ocenił.

Sojusz Północnoatlantycki

Na uwagę, że wojska rosyjskie, które tak licznie stacjonują na granicy, mogą przenikać do Donbasu, Błaszczak odparł, że podobny model miał już miejsce.

- Widzieliśmy jak prezentował się modus operandi, czyli sposób działania wojsk rosyjskich zarówno w Gruzji w 2008 roku, jak i na Ukrainie w 2014 - to był właśnie taki model - powiedział.

- Sytuacja od tego czasu o tyle się zmieniła, że Sojusz Północnoatlantycki jest bardziej zwarty, że na wschodniej flance NATO są wojska sojusznicze. W Polsce są wojska amerykańskie, są wojska brytyjskie, są wojska rumuńskie i chorwackie, my jesteśmy obecni na Łotwie, jesteśmy obecni w Rumunii - dodał.

- Trzy dni temu przyleciały do Polski samoloty amerykańskie, które stacjonują w Krzesinach i Łasku, są to samoloty F-16 i F-15. W piątek po raz kolejny przeleciał nad Polską bombowiec siły powietrznych amerykańskich w asyście polskich samolotów F-16, a więc pokazujemy, że jesteśmy zwarci, że jesteśmy przygotowani i pokazujemy, że jesteśmy solidarni wobec siebie - w ten sposób odstraszamy ewentualnego agresora - powiedział szef MON.

Błaszczak podkreślił, że Polska przeznacza ponad 2 proc. PKB na obronność.

- To, co robi prezydent Rosji, to jest pewien plan, tu nie ma nic nowego, tu nie ma żadnych zaskoczeń, ważna jest reakcja państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - przyznał.

Solidarność i współpraca

Z kolei spytany o to, jak sojusznicy z NATO zaczynają dostrzegać cele Federacji Rosyjskiej, jeżeli chodzi o ,,militarne prężenie muskuł", szef MON odpowiedział, że to zależy od położenia geograficznego.

- W NATO zawsze podkreślamy to, że operujemy w promieniu 360 stopni, a więc, że jesteśmy wrażliwi na to, co dzieje się wokół Sojuszu Północnoatlantyckiego ze wszystkich stron - podkreślił.

- Jeżeli chodzi o postrzeganie Rosji, to jest naturalne, że państwa południa Europy mają inne spojrzenie, niż my, którzy z Rosją graniczymy, ale jesteśmy wobec siebie solidarni - powiedział.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy