Przejdź do treści
08:10 Francja: do kaplicy w Notre Dame powróci kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
7:34 Legislacja: do Sejmu wpłynął prezydencki projekt regulacji dotyczących testowania samochodów autonomicznych
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sytuacja jest krytyczna. Pożar wokół elektrowni w Czarnobylu zbliża się do składu odpadów radioaktywnych

Źródło:

Pożar w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie dotarł do miasta Prypeć; jest w odległości 2 km od składu z odpadami promieniotwórczymi i od samej elektrowni – podał prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników Jarosław Jemelianenko. Sytuacja jest „krytyczna” – dodał.

Walka z pożarem w strefie czarnobylskiej trwa od 4 kwietnia.

Według Jemelianenki, który jest też członkiem rady społecznej przy państwowej agencji zarządzającej strefą czarnobylską, sytuacja jest „krytyczna”.

„Sytuacja jest krytyczna. Strefa płonie. Miejscowe władze meldują, że wszystko jest pod kontrolą, ale w rzeczywistości ogień gwałtownie obejmuje nowe terytoria” – napisał Jemelianenko na Facebooku w poniedziałek po południu. Jak dodał, rozpatruje dwa warianty: „do rządu nie docierają informacje o prawdziwej sytuacji albo wybrał on (rząd) politykę przemilczania jak radzieckie władze w 1986 roku (data katastrofy w Czarnobylu – PAP)”.

– Teraz ogień dotarł do Prypeci i jest dwa kilometry od składów radioaktywnych odpadów „Pidlisnyj”, gdzie znajdują się najbardziej wysokoaktywne odpady radioaktywne z całej czarnobylskiej strefy, i od samej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej – podkreślił. – Dosyć udawania, że wszystko jest ok! Powiedzcie ludziom, co naprawdę dzieje się z pożarem – zaapelował do ukraińskich władz.

Jak informował Jemelianenko, pożar jest już w odległości 2 km od składu z odpadami promieniotwórczymi. Z kolei na informującym o sprawie profilu Napromieniowani na Facebooku czytamy, że „ogień jest już 500 metrów od sarkofagu przykrywającego IV blok Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Prawdopodobnie płoną teraz budynki, których używano do budowy obiektu”.

Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazała, że według stanu z godziny 17 w poniedziałek w strefie czarnobylskiej kontynuowana jest akcja gaśnicza. Dodano, że główne dziania trwają w pobliżu miejscowości Nowyj Myr, gdzie rozprzestrzenia się pożar trawy i ściółki leśnej.

Zapewniono, że tło radiacyjne w Kijowie i obwodzie kijowskim jest w granicach normy.

Policja ustaliła w ubiegłym tygodniu, że przyczyną jednego z ognisk pożaru było podpalenie trawy i śmieci przez 27-letniego mężczyznę, który, jak powiedział, zrobił to „dla zabawy”.

Do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

TVP info, Media, Twitter

Wiadomości

Alec Penstone

Brytyjski weteran nie wytrzymał: "Poświęcenie nie było warte". Prowadzący zamilkli

Kanye West przeprasza za antyżydowskie wypowiedzi. Spotkał się z rabinem i mówi o „odpowiedzialności”

Sąd odrzucił wniosek o areszt dla prezydenta Nowego Sącza

11-letnia Kira postawiła Putina pod ścianą na Placu Czerwonym

Upadek strategii Niemiec: fala bankructw i tysiące zwolnień

Tysiące rolników z traktorami ruszą na Brukselę podczas szczytu UE

Połączyli Amazonię z Pacyfikiem

Ostatnia przysługa Hołowni. Przekazał PK aresztowanie Ziobry

Amerykanie pójdą Węgrom na rękę. Orban załatwił coś jeszcze

Trump ma pomysł na zakończenie paraliżu rządu. Dotyczy senatorów

Zalewska w Republice: państwo polskie upadło

SPRAWDŹ TO!

Tak dokładnie głosowali posłowie. Lewica, PSL i Hołownia: niespodzianki nie było

Washington Times o rządach Tuska: Romanowski pierwszym uchodźcą politycznym od 1989

Odszedł ostatni żołnierz „Parasola”. Generał Zbigniew Rylski ps. „Brzoza” miał 102 lata

Prezydencki projekt odrzucony przez Sejm. Politycy koalicji 13 grudnia nie chcą ścigać za banderyzm

Najnowsze

Alec Penstone

Brytyjski weteran nie wytrzymał: "Poświęcenie nie było warte". Prowadzący zamilkli

przemysł samochodowy

Upadek strategii Niemiec: fala bankructw i tysiące zwolnień

protest rolników

Tysiące rolników z traktorami ruszą na Brukselę podczas szczytu UE

Amazonka

Połączyli Amazonię z Pacyfikiem

Szymon Hołownia

Ostatnia przysługa Hołowni. Przekazał PK aresztowanie Ziobry

Kanye West przeprasza za antyżydowskie wypowiedzi. Spotkał się z rabinem i mówi o „odpowiedzialności”

Sąd odrzucił wniosek o areszt dla prezydenta Nowego Sącza

Kira pyta Putina

11-letnia Kira postawiła Putina pod ścianą na Placu Czerwonym