Syria zezwala Rosji na rozbudowę bazy lotniczej Humajmim

Artykuł
Syryjska baza lotnicza
Wikimedia

Władze syryjskie zgodziły się na przyznanie Rosji dodatkowych wód lądowych i przybrzeżnych w celu rozbudowy jej bazy wojskowej w Humajmim - wynika z opublikowanego w środę dokumentu przez rząd rosyjski.

Porozumienie podpisane 21 lipca przez przedstawicieli obu państw weszło w życie 30 lipca. Dotyczy obszaru lądowego i morskiego w pobliżu północnej prowincji Latakii w Syrii, gdzie znajduje się kontrolowana przez Rosję baza lotnicza Humajmim.

Według dokumentu terytorium to będzie wykorzystywane jako "centrum leczenia i rehabilitacji" dla rosyjskiego personelu sił powietrznych.

Baza składa się z ośmiu hektarów ziemi i kolejnych ośmiu hektarów wód przybrzeżnych. Zostanie przyznane Rosji tymczasowo i bez żadnych kosztów - podaje Reuters.

Rosja rozpoczęła naloty w Syrii w 2015 roku, a w 2017 roku, po zawarciu umowy z rządem w Damaszku, zaczęła utwierdzać tam swoją stałą obecność wojskową.

Oprócz bazy w Humajmim, z której Rosja przeprowadza naloty na prezydenta Syrii Baszara al-Asada, Moskwa kontroluje również syryjską bazę marynarki Tartus, jedyną na Morzu Śródziemnym, używaną jeszcze od czasów Związku Radzieckiego.

 

Źródło: Reuters

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy