Światowe Dni Młodzieży w Panamie rozpoczęte!

Artykuł
flickr

W mszy świętej, otwierającej 34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie, wzięło udział 75 tys. osób. Byli wśród nich także członkowie panamskiego rządu i para prezydencka. Msza została odprawiona na bulwarze Cinta Costera, biegnącym wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Na czas globalnego spotkania młodych teren ten nazwano "Campo Santa Maria la Antigua", czyli "Polami Matki Bożej Starszej" - patronki Panamy.

Eucharystii przewodniczył metropolita Panamy, arcybiskup Jose Domingo Ulloa Mendieta. W homilii dziękował uczestnikom Światowych Dni Młodzieży za obecność.

- Jesteśmy ogromnie szczęśliwi z powodu waszej obecności. Panama przyjmuje was dzisiaj z otwartym sercem i szeroko rozpostartymi ramionami. Dziękuję, że przyjęliście wezwanie, aby spotkać się z nami w tym małym kraju - mówił arcybiskup Mendieta. Przypomniał temat spotkania zaproponowany przez papieża Franciszka. Są nim słowa: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego" z Ewangelii świętego Łukasza.

Dziękując papieżowi za zaufanie i zgromadzenie młodych z "peryferii egzystencjalnych i geograficznych", arcybiskup mówił o trudnej sytuacji młodych mieszkańców Ameryki Środkowej. - Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie balsamem, zwłaszcza dla młodzieży rdzennej i pochodzenia afrykańskiego. Dla młodzieży, która migruje w poszukiwaniu nadziei do innych krajów, wystawiając się na takie niebezpieczeństwa jak przemyt narkotyków, handel ludźmi, przestępczość i wiele innych problemów społecznych - powiedział metropolita Panamy.

Wielu uczestników Światowych Dni Młodzieży wierzy, że na te problemy zwróci też uwagę papież Franciszek. Przybędzie on do Panamy w środę wieczorem. Po spotkaniu z prezydentem i przedstawicielami władz, zaplanowano spotkanie z biskupami Ameryki Środkowej. Z młodymi pielgrzymami papież spotka się pierwszy raz w czwartek wieczorem. 

W Światowych Dniach Młodzieży uczestniczy załoga polskiego żaglowca "Dar Młodzieży", który okrąża świat w Rejsie Niepodległości. W sumie grupa Polaków w Panamie liczy blisko 4 tys. osób. W środę spotkają się na placu przy centrum handlowym Albrook Mall - w tym samym miejscu, gdzie w 1983 r. mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II.

W środę mszy będzie przewodniczył prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, a homilię wygłosi przewodniczący Rady do spraw Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, biskup Marek Solarczyk. Po mszy odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią: Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz oraz Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA - Stan Fortuna. Msza będzie odprawiona po polsku, a koncert zostanie poprowadzony w trzech językach - polskim, hiszpańskim i angielskim.

 

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy