Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
23:23 NIEMCY: w całym kraju wstrzymano ruch pociągów z powodu awarii systemu łączności radiowej
22:58 Szymon Hołownia zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Polski 2050
21:30 Kijów: Prezydent Wołodymyr Zełenski omówił z premier Julią Swyrydenko zadania związane z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy, która rozpocznie się w Gdańsku, i przekazał, że ważne jest, aby relacje z Polską miały konstruktywny charakter
20:43 Warszawa: W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska w sprawie fali upałów
20:10 Zmarł były prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński. W latach 1994-1999 był wiceprezesem, a w latach 2015-2016 prezesem zarządu TVP. Miał 73 lata
18:59 Warszawa: W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM prawie 70 proc. pacjentów było przyjmowanych poza kolejnością. NFZ nałożył na placówkę prawie 300 tys. zł. kary
18:42 Londyn: Gigantyczne upały w Zjednoczonym Królestwie. Według prognoz biura meteorologicznego Met Office w wielu miejscach w środę i czwartek temperatura odczuwalna może sięgnąć 43 stopni Celsjusza
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk

Suski: wojnę wewnątrz Koalicji Obywatelskiej wyraźnie widać na zewnątrz

Źródło: Telewizja Republika

Rządzenie bez Senatu jest na pewno trudne, ale nie niemożliwe. Liczę na to, że Polacy nie dadzą się nabrać na koalicję przeciw Prawu i Sprawiedliwości – mówił szef gabinetu premiera Marek Suski, goszcząc w programie Telewizji Republika "Dziennikarski Poker". Rozmowę poprowadziła red. Dorota Kania.

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło w miniony wtorek i środę. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny ministerstwa środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześciennym ścieków na dobę.

Prezydent stolicy zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że członek zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, odpowiedzialny za nadzór dokumentów pożegna się z pracą. Jak wyjaśnił, przyczyną jest brak jednego przeglądu pięcioletniego tunelu z kolektorami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejna obawa ws. zrzutu do Wisły. Dochodzi obawa skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi

 

– Kiedyś był taki model oczyszczalni ścieków, gdzie na początku były kraty, które zatrzymywały największe nieczystości. Później pojawiły się specjalne zbiorniki, dalej jeszcze stawiano na złoże bakteriologiczne, natlenianie itd… – rozpoczął minister Suski. Wskazał jednak, że „zdaniem władz miasta (Warszawy -red.) wszelkie te innowacyjne rozwiązania nie są potrzebne”. – Słyszymy przecież, że obecne ścieki rzeka przyjmuje z zadowoleniem! – sarkastycznie odniósł się do narracji stołecznego ratusza.

Małgorzata Kidawa-Błońska szefem przyszłego rządu?

Lider PO wskazał, że kandydatką Koalicji Obywatelskiej na przyszłego premiera będzie obecna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Nie wiem, jak mogliśmy na to wcześniej nie wpaść. Przecież to takie oczywiste" – mówił. 

– Schetyna zasłania się w tym wypadku koleżanką, która ma trochę lepszy odbiór w społeczeństwie. Wielu ludzi nie ufa obecnemu liderowi PO. Jego twarde i niezbyt eleganckie wypowiedzi raczej odstraszają. Mówi, że jeśli po wyborach wygrają, pani Kidawa-Błońska będzie kandydatką na premiera. Wiemy, ile razy oni już oszukali. Być może szybko zostałaby marszałkiem Sejmu, a fotel premiera i tak przypadłby Schetynie – tłumaczył Suski. Wskazał, że to nie pierwszy raz, kiedy Platforma dopuszcza się „przedwyborczych uników”. – PO przed wyborami obiecuje gruszki na wierzbie. Pamiętamy zapewnienia o tym, że nie podniosą wieku emerytalnego – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Schetynę olśniło! Kidawa-Błońska kandydatem KO na premiera. "Nie wiem, jak mogliśmy na to wcześniej nie wpaść..."

 

– Życzę sobie i mojemu obozowi, że uzyskamy po wyborach parlamentarną większość. Słyszeliśmy już przecież zapewnienia, że wszyscy przeciw nam. PSL próbuje przedstawiać się jako Koalicja Polska, ugrupowanie centrowo-prawicowe, lecz trzymają z totalnymi. Jeśli PSL szedł do wyborów do europarlamentu razem z całą opozycją, oznacza to, że jest za małżeństwami homoseksualistów itd… Przewiduję, że w koalicję z opozycją pójdą jak w dym! – mówił dalej, nie szczędząc słów pod adresem porozumienia w ramach Koalicji Polskiej.

– W naszym programie znajdzie się dużo elementów dotyczących gospodarki. Jeśli chcemy finansować wszystkie programy społeczno-socjalne, to w przyszłorocznym budżecie 66 miliardów złotych, gospodarka musi dobrze funkcjonować. Przedstawimy dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców, wciąż nie jesteśmy liderem w kontekście tworzenia i prowadzenia firm. Powoli się to poprawia, lecz przedstawimy kilka propozycji – podkreślił szef gabinetu premiera.

Senat w rękach opozycji?

Pod koniec lipca Lewica zaproponowała pakt senacki, który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Mimo braku formalnego sfinalizowania paktu, w wielu okręgach współpraca po stronie opozycji nastąpiła.

– Będzie rzeczywiście trudno sprawować władzę, lecz jest również możliwość odrzucenia veta i poprawek Senatu przez Sejm. Na pewno wydłużyłoby to drogę legislacyjną. Rządzenie bez Senatu jest na pewno trudne, ale nie niemożliwe. Liczę na to, że Polacy nie dadzą się nabrać na koalicję przeciw Prawu i Sprawiedliwości – odniósł się Suski.

Brejza powinien ustąpić z funkcji szefa sztabu Koalicji Obywatelskiej?

Centralne Biuro Antykorupcyjne wkroczyło do Urzędu Miejskiego w Inowrocławiu. Agenci CBA sprawdzali m.in. dokumentację i sprzęt elektroniczny w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie tzw. afery fakturowej. Urzędnicy w ratuszu podległym prezydentowi Ryszardowi Brejzie mieli wystawiać tzw. puste faktury.

Zdaniem tvp.info, z analizy zebranych materiałów wyłania się "obraz całej machiny promocji Brejzów oraz nienawistnych komentarzy, grafik i filmików szkalujących politycznych konkurentów Platformy Obywatelskiej". 

Na pytanie o ewentualną dymisję posła Krzysztofa Brejzy, Suski odowiedział: „To decyzja ich władz. Moim zdaniem nie mają na kogo wymienić. Tam wszyscy są mniej więcej jednakowi. Będzie ten czy inny…”. Nawiązał również do głośnej kandydatury Koalicji Obywatelskiej Klaudii Jachiry. – Platforma stawia na ludzi, którzy są agresywni. Widzimy, jak zaproszona jest pewna vlogerka, zajmująca się praktykami voodoo – wskazał.

Red. Kania podniosła w dyskusji również kandydaturę Marii Nurowskiej. Ta w ostatnim czasie nie stroniła od nieprzyzwoitych inwektyw w kierunku wyborców Prawa i Sprawiedlwości. – Żyją w przeświadczeniu, że to oni są elitą i mogą gardzić ludem. W tym sporze nie ma miejsca na dyskusję. Gdy tylko merytorycznie wytykamy jakiś błąd, nadużycie po drugiej stronie, natychmiast pojawiają się wyzwiska, atak – wskazał polityk.

Zatrzymanie byłego prezesa Orlenu polityczną zemstą?

Funkcjonariusze gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą wielowątkowe śledztwo dotyczące między innymi podejrzenia korupcjogennych powiązań łączących byłego prezesa zarządu Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. z agencjami eventowymi świadczącymi na rzecz Koncernu usługi organizacji imprez masowych oraz kampanii reklamowych. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Do tej sprawy agenci CBA zatrzymali 6 osób, w tym prezesa zarządu Orlen S.A. w latach 2008-2015 oraz właścicieli i członków zarządów agencji eventowych. Agenci Biura przeszukali także miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz miejsce przechowywania dokumentacji firmowej.

– Na kim i za co mielibyśmy się mścić? Jeżeli są zarzuty dot. niegospodarnego zarządzania pieniędzmi spółki skarbu państwa, której największym udziałowcem jest państwo, to jest chyba w interesie państwa i udziałowców, ściganie kogoś takiego. Uważamy, że takie kary powinny być. Patrząc na wyniki Orlenu, dziś notujemy prawie 20 mld złotych zysków, gdzie za czasów Platformy były wątłe 2 miliardy – podsumował.

CZYTAJ WIĘCEJ: Były prezes Orlenu zatrzymany. CBA nie wyklucza kolejnych interwencji

 

Telewizja Republika