Sukces polskich naukowców. Finalna wersja szybkiego i czułego testu na COVID-19 jest już na rynku

Artykuł
Pixabay, CC0

Na rynku jest już dostępna finalna wersja pierwszego polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2, opracowanego przez naukowców z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. W teście o nazwie MediPAN-2G+ FAST COVID, opracowanym w całości w Polsce, czułość reakcji wykrywających wirusa sięga ponad 99 proc.

W produkcję i wprowadzenie rozwiązania na rynek zaangażowały się firmy Medicofarma, Polpharma, Future Synthesis oraz A&A Biotechnology. Badania prowadzono od marca br..

Twórcy zaewniają, że to jeden z najszybszych i najbardziej czułych testów, które dotychczas powstały. MediPAN-2G+ FAST COVID zyskał pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Zaangażowanie rodzimych firm oraz użycie odczynników dostępnych na terenie Polski pozwoliło na obniżenie ceny testu, a przy tym zabezpieczenie potrzeb na tego rodzaju badania w przypadku kolejnej fali pandemii.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło projekt kwotą 15 mln zł, a samorząd województwa wielkopolskiego – 100 tys. zł.

Polski test wykrywa dwa specyficzne geny koronawirusa SARS-CoV-2. Wykazuje krótki czas reakcji RT-PCR, co może zwiększyć efektywność pracy laboratoriów, a co za tym idzie – przyspieszyć uzyskanie wyniku przez pacjenta. Dzięki pracy polskich naukowców możemy uniezależnić się od importu zagranicznych testów oraz komponentów niezbędnych do ich produkcji.

 

Źródło: TVP Info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy