Sukces Igi Świątek zaowocuje. Miliony wsparcia dla polskiego tenisa

Artykuł
Iga Świątek.
PAP

W związku z sukcesem Igi Świątek w turnieju French Open minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych 2 milionów złotych na uruchomienie programu "Tenisowa Zima". Ministerstwo przeznaczy też 11,5 miliona złotych na budowę centrum szkoleniowego tenisistów.

W niedzielę Iga Świątek zapisała się w historii tenisa. 19-latka w finale Roland Garros pokonała Amerykankę Sofię Kenin 6:4, 6:1 i została pierwszą polską zawodniczką, która zwyciężyła w wielkoszlemowym turnieju.

Ogromny sukces Polki może być inspiracją dla wielu młodych zawodników, którzy będą starać się pójść w jej ślady i związać swoje życie ze sportem. Tenisowe talenty dostaną duże wsparcie dzięki programowi "Tenisowa Zima". Na stronie Ministerstwa Sportu wyjaśniono, że "milion złotych trafi do kadry kobiet i mężczyzn, drugi milion zostanie przeznaczony na zimowe finansowanie szkolenia kadr młodzieżowych". Przekazano, że pieniądze dla kadry młodzieżowej przeznaczone będą na pokrycie kosztu wynajmu hal tenisowych w okresie zimowym dla zawodników Kadry Narodowej U12 , U14, U16 i 18, pokrycie kosztów trenera, dofinansowanie organizacji turniejów ogólnopolskich w kategoriach młodzieżowych, sfinansowanie turniejów międzynarodowych organizowanych w kraju, niezbędny sprzęt do treningu, piłki.

Milion złotych, który trafi do kadry kobiet i mężczyzn, pokryje "koszt wynajmu hal tenisowych w okresie zimowym, pokrycie kosztu pracy trenera tenisa i trenera przygotowania fizycznego, dofinansowanie organizacji turniejów ogólnopolskich, piłki do treningu dla każdego zawodnika".

- Jeszcze przed spektakularnym sukcesem Igi Świątek Ministerstwo Sportu zdecydowało o dofinansowaniu budowy Akademii Tenisowej Tenis Kozerki - Centrum Szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego. Dofinansowanie w wysokości blisko 11,5 mln zł zostało przyznane we wrześniu br. w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu - poinformowano.

Przewidywany całkowity koszt realizacji inwestycji to ponad 23,3 mln zł. W Kozerkach zostaną wybudowane między innymi dwie hale tenisowe, dwa korty twarde zewnętrzne i siedem kortów ziemnych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy