„Studio Prasowe”. Płużański: Na poziomie UE reakcji do Rosji jej nie ma. Bardziej zdecydowany jest Joe Biden

Zachęcamy do obejrzenia całego materiału wideo
Canva

Gośćmi "Studia Prasowego" byli Tadeusz Płużański, Piotr Grzybowski oraz Tomasz Pułról. Temat rozmowy dotyczył obecnej sytuacji geopolitycznej.

Piotr Grzybowski twierdzi, że Rosja nie jest w stanie działać w takiej skali jak Stany Zjednoczone czy Chiny. Uważa, że w tym kraju są za duże problemy niemal na każdej płaszczyźnie.

- Wydaje mi się, że ta sytuacja w relacjach czesko-rosyjskich została przygotowana w szerszym zakresie, niż tylko decyzją państwa czeskiego. Ta gra, wojna dyplomatyczna jest podejmowana, ponieważ jest absolutnie jedyną realną do podjęcia. Rosja cały czas generuje gen niestabilności. To państwo nie jest w stanie działać w takiej skali jak USA czy Chiny. Tam są duże problemy ekonomiczne, demograficzne, problemy dotyczące ochrona zdrowia, narodowościowe oraz finansowe i dlatego Rosja robi wszystko, aby coś wymusić dla siebie, bo oczywiście nie o wojnę tutaj chodzi. To nie jest tylko 150 tys. wojska na granicy, ponieważ wszystko, co jest najbardziej niebezpieczne to to, czego nie widzimy - powiedział publicysta.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego w Rosji dużą rolę odgrywa zakłamanie.

- Głównym orężem Rosji jest szpiegostwo, wojna hybrydowa i wojna dyplomatyczna. Bardzo ważnym składnikiem jest dezinformacja, czyli zapewnianie, że Rosja nie ma żadnych planów agresywnych, że dąży do pokoju. Jeśli mówimy o reakcji zachodu, to można powiedzieć, że na poziomie Unii Europejskiej jej nie ma. To, co robi Francja i Niemcy to są uniki, w zajęciu twardej postawy. Natomiast bardziej zdecydowany jest Joe Biden, który nazwał Putina mordercą - stwierdził prezes Fundacji "Łączka".

Tomasz Pułról uważa, że światowymi mocarstwami są USA i Chiny.

- Rosja nie jest już absolutnie mocarstwem numer dwa na świecie obok USA. Teraz poważniejszym mocarstwem są Chiny i z perspektywy Stanów Zjednoczonych to Chiny są partnerem i zarazem rywalem w ustalaniu nowego ładu światowego - oznajmił. 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy