Stoltenberg: NATO wzmocni swoje możliwości konwencjonalne przy pomocy samolotów bojowych piątek generacji

Artykuł
Wikimedia Commons

– Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego przyjmą podczas środowo-czwartkowego wideospotkania pakiet działań politycznych i wojskowych w reakcji na rozmieszczanie przez Rosję pocisków rakietowych - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

– Zajmiemy się implikacjami dla bezpieczeństwa rosnącego zestawu pocisków rakietowych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. Rozmieszczenie systemu rakietowego SSC-8 przez Rosję doprowadziło do upadku traktatu INF w zeszłym roku. Od tego czasu Rosja kontynuuje modernizację swoich zdolności rakietowych, włączając w to broń hipersoniczną - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO.

– Wzmocnimy również nasze zaawansowane możliwości konwencjonalne, na przykład za pomocą samolotów bojowych piątej generacji - zapowiedział.

Ministrowie obrony zajmą się też misjami i operacjami Sojuszu w Afganistanie i Iraku. Stoltenberg przyznał, że w tym pierwszym kraju sytuacja jest nadal trudna. – NATO będzie nadal dostosowywać naszą obecność, aby wspierać proces pokojowy. Ale aby pokój odniósł sukces, talibowie muszą dotrzymać swoich zobowiązań: zmniejszyć przemoc, zerwać wszelkie więzi z Al-Kaidą i innymi międzynarodowymi grupami terrorystycznymi i prowadzić w dobrej wierze rozmowy z władzami Afganistanu - zaznaczył. 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy