Spór o Trybunał Konstytucyjny. Rzepliński: Jestem sędzią wszystkich Polaków

Artykuł
Prof. Andrzej Rzepliński, prezes TK
TELEWIZJA REPUBLIKA

Jarosław Kaczyński oraz władza ustawodawcza i wykonawcza muszą podporządkować się prawu i konstytucji, bo Polska jest i będzie państwem konstytucyjnym – przekonuje w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W rozmowie z Pawłem Reszką Andrzej Rzepliński stwierdza, iż "politycy produkują teraz tyle prawa, że Trybunał będzie jeszcze bardziej potrzebny". On sam podkreśla, że ma swoje poglądu polityczne, ale zawsze zostawia je "za drzwiami sądu". Jego zdaniem spór o Trybunał Konstytucyjny wziął się z całkowitej niechęci PiS do tej instytucji.

Żadnego kompromisu 

Prezes TK podkreśla, że ws. Trybunału nie zgodzi się na żadne rozwiązanie, które łamałoby ustawę zasadniczą. – Słowo "kompromis" nie ma tu dobrego zastosowania. Ktoś próbuje zdewastować jeden z konstytucyjnych organów władzy. Organ, który stoi na straży konstytucji. Jaki mam zawrzeć kompromis? Zgodzić się, że nie będziemy stali na jej straż? – pyta Rzepliński.

Jak dodaje, jego "system wartości konserwatywno-liberalnych bliski jest PO". – Co nie znaczy, że odrzucałem kiedykolwiek poglądy innych Polaków, że traktowałem ich jak inny, gorszy sort. Jestem sędzią wszystkich Polaków, obywateli Rzeczpospolitej, jako rzecze preambuła naszej ustawy zasadniczej – przekonuje Rzepliński.

Prezes TK ponad narodem

Postawę prezesa TK krytykował na antenie TV Republika rzecznik rządu Rafał Bochenek. – To bardzo przykre, że decyzja jednej osoby tak naprawdę kształtuje funkcjonowanie bardzo ważnej instytucji w całym systemie demokratycznym w Polsce, jakim jest Trybunał Konstytucyjny – oświadczył. W jego ocenie, "prezes TK stawia się ponad poziom suwerena, czyli narodu, który za pośrednictwem swoich przedstawicieli sprawuje władzę w parlamencie". Bochenek zaapelował również do prof. Andrzeja Rzeplińskiego, aby wrócił na drogę prawa i zaczął je stosować.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Polska wyśle swoje wojska na Bliski Wschód. Ryszard Petru: Wydaje mi się, że tu chodzi o Trybunał

Prezes TK: Kompromis powinien polegać na zakończeniu wojny hybrydowej z Trybunałem

Źródło: Tygodnik Powszechny, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy