Spór o hidżab. Pracodawca będzie mógł zakazać noszenia go w pracy

EmaPob 17-03-2017, 13:15
Artykuł
Telewizja Republika

Z oświadczenia Trybunału Sprawiedliwości, europejski pracodawca będzie mógł zakazać pracownikom noszenia chust, w tym także hidżabów. Temat tradycyjnych muzułmańskich nakryć głowy staje się ostatnio niezwykle popularny, m.in. za sprawą firmy Nike, która w strojach sportowych proponuje hidżab.

Jak podaje BBC, zakaz musi wynikać z wewnętrznych reguł firmy i musi wymagać „neutralnego” ubioru od wszystkich pracowników. Jeśli zostanie zastosowany tylko w przypadku muzułmańskich członków personelu, będzie przejawem bezpośredniej dyskryminacji. „Wewnętrzne przepisy firmy zakazujące noszenia jakichkolwiek oznak politycznych, wyznawanej wiary czy filozofii nie stanowią dyskryminacji pracownika" – czytamy w oświadczeniu sądu.

Przypomnijmy, że niedawno Nike, jedna z najbardziej popularnych firm produkujących ubrania sportowe, poinformowała, że wprowadzi na rynek hidżaby dla sportsmenek.

Produkt ma pojawić się na rynku w przyszłym roku i będzie dostępny w trzech kolorach. Materiał będzie rozciągliwy i przewiewny, co ma zapewnić komfort użytkownikowi. 

– Stworzymy Nike Pro Hijab jako odpowiedź na prośby kobiet sportowców, które mówiły nam, że potrzebują takiego produktu i mamy nadzieje, że pomoże on zawodniczkom na całym świecie – powiedziała rzecznik Nike Megan Saalfed. 

To kolejny krok Nike ku zdominowaniu islamskiego rynku mody sportowej. W 2016 roku firma otworzyła sklepy na Bliskim Wschodzie i przygotowało arabską wersję swojej aplikacji treningowej.

Źródło: tvp.info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy