Specjalne wytyczne dotyczące Środy Popielcowej. Jak będzie wyglądał ten dzień w tym roku?

Artykuł
Do wytycznych muszą się zastosować wszyscy kapłani na całym świecie.
Fot. Pixabay.com/ Amplitudy

W najbliższą środę przypada „Popielec”, inauguruje on Wielki Post w Kościele katolickim, a kończy karnawał. Tego dnia kapłani posypują głowy wiernych popiołem, mówiąc słowa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Czy w tym roku będzie tak samo?

W związku z pandemią księża dostali specjalne wytyczne dotyczące Środy Popielcowej i obrzędu posypania popiołem. Muszą się do nich zastosować wszyscy kapłani na całym świecie.

- Instrukcja wskazuje, że po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu ich wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" albo "Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz". Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów – tak brzmi komunikat Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Źródło: liturgia.episkopat.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy