Sondaż: Większość Polaków przeciwko podwyżkom dla polityków

Artykuł
Zwitek banknotów, zdj. ilustracyjne
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Co sądzą Polacy o podwyżkach dla polityków? O to zostali zapytani uczestnicy sondażu SW Research dla portalu rp.pl.

Uczestnikom opublikowanego w niedzielę sondażu zadano pytanie czy parlamentarzyści, ministrowie, premier i prezydent powinni zarabiać więcej niż obecnie. 13,6 proc. badanych odpowiedziało na to pytanie twierdząco.

Aż 74,8 proc. respondentów było przeciwnego zdania. 11,6 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie opinii.

Badanie zostało przeprowadzone 18 i 19 sierpnia przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Sondaż był odpowiedzią na decyzję Sejmu z 14 sierpnia. Posłowie opowiedzieli się wówczas za zmianami w prawie podwyższającymi wynagrodzenia samorządowców, parlamentarzystów oraz osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, wiążącymi ich wysokość z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego, a nie, jak dotąd, z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej.

Za ustawą głosowali między innymi posłowie Koalicji Obywatelskiej. Tymczasem już w miniony poniedziałek lider PO Borys Budka apelował do klubu senackiego Koalicji, aby ją odrzucił. Jeszcze tego samego dnia Senat stosunkiem głosów 48:45 opowiedział się przeciw podwyżkom dla osób na wysokich stanowiskach w państwie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy