Solidarność w sprawie Rosji. Blinken wsparł Babisza w polityce

Artykuł
Blinken zapewnił Babisza o solidarności USA z Republiką Czeską
Fot. PAP/EPA/MELINA MARA / POOL

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił premiera Czech Andreja Babisza o wsparciu Waszyngtonu dla Pragi w "odważnych poczynaniach przeciwko wywrotowym działaniom Rosji". Z zadowoleniem wyraził się o wykluczeniu przez czeskie władze koncernu Rosatom z nuklearnego przetargu.

Blinken, który rozmawiał telefonicznie z Babiszem, zapewnił go o solidarności (USA) z Republiką Czeską w jej odważnej odpowiedzi na wywrotowe i zabójcze działania Rosji na terenie Czech - głosi komunikat Departamentu Stanu.
Szef amerykańskiej dyplomacji i czeski premier zgodzili się w kwestii potrzeby dalszej jedności i stanowczości w odpowiedzi na destabilizujące działania Rosji".

Komunikat Departamentu Stanu USA wydany po rozmowie polityków pochwala decyzję władz czeskich o niedopuszczeniu koncernu Rosatom do przetargu na budowę nowego bloku elektrowni jądrowej Dukovany. Rosyjski państwowy koncern został wykluczony z przetargu po uzasadnionych podejrzeniach o udziale agentów GRU w wybuchu w składzie amunicji w Vrbieticich w 2014 roku, w którym zginęło dwóch czeskich obywateli.

Czeska strona wydaliła 18 pracowników ambasady Rosji w Pradze, których zidentyfikowano jako agentów służb specjalnych. W odpowiedzi Rosja wydaliła 20 pracowników czeskiej misji dyplomatycznej w Moskwie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy