Sinice nad Bałtykiem. Sprawdź, które kąpieliska są zamknięte

Artykuł
sinice
wikimedia.org

Zamknięto piętnaście pomorskich kąpielisk z powodu pojawienia się sinic. Nieczynne są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami.

Informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że aktualnie na Pomorzu zamkniętych jest piętnaście nadmorskich kąpielisk.

Główny Inspektor Sanitarny podaje, że sinice uniemożliwiają korzystanie z wody w dziewięciu kąpieliskach zorganizowanych w Sopocie, dwóch w Gdańsku (Jelitkowo, Klipper Jelitkowo) i dwóch w Gdyni (Redłowo, Śródmieście). Zakaz kąpieli obowiązuje też w Mikoszewie oraz na "Małej plaży" w Helu.

Aktualne informacje na temat sytuacji dostępne są na stronie http://sk.gis.gov.pl. Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska.

Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują, w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu. Ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy