Siły specjalne Polski i Gruzji zacieśniają współpracę

Artykuł
TWITTER/ MINISTERSTWO OBRONY

Komponent Wojsk Specjalnych zyskał kolejnego partnera w obszarze współpracy międzynarodowej. Dziś w Dowództwie Komponentu w Krakowie podpisano umowę o bilateralnej współpracy wojsk specjalnych Polski i Gruzji.

W imieniu szefów resortu obrony obydwu państw umowę podpisali Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Gruzji gen. dyw. Vakhtang Kapanadze oraz Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy GUT. Umowa zakłada zacieśnienie współpracy wojsk specjalnych Polski i Gruzji m.in. w obszarze logistyki, doradztwa, wymiany informacji i doświadczeń.

"Dwustronna współpraca będzie realizowana w formie wspólnych ćwiczeń, kursów,  konferencji, seminariów czy warsztatów. Strona polska będzie odgrywała rolę mentora w stosunku do gruzińskich wojsk specjalnych  w kwestii ich ukierunkowania na szeroko rozumianą interoperacyjność i zbliżenie pod względem poziomu wyszkolenia i stosowanych procedur do standardów NATO" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jak zaznacza resort, Gruzja to kolejne państwo, które wyraziło zainteresowanie rozwojem bilateralnej współpracy w obszarze wojsk specjalnych z Polską. Wcześniej podobne umowy zostały zawarte z USA, Francją Chorwacją, państwami Grupy Wyszehradzkiej, Litwą, Estonią i Brazylią. 

Współpracę polskich i gruzińskich specjalsów zainicjowała w grudniu 2013 roku wizyta obecnego dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzego Guta w dowództwie brygady sił specjalnych Gruzji. W kolejnych latach zrealizowano całą serię wizyt i przedsięwzięć szkoleniowych dedykowanych personelowi gruzińskich sił specjalnych by wypracować ostateczny kształt umowy o współpracy dwustronnej. Na bazie podpisanego porozumienia polscy i gruzińscy specjalsi będą planować i realizować kolejne wspólne przedsięwzięcia.


CZYTAJ TAKŻE:

Wiceszef MON otworzył niezwykłą wystawę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej

Źródło: MON

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy