Sensacyjne odkrycie w Londynie. To jedyny czarnoskóry uczestnik Powstania Warszawskiego

Artykuł
Telewizja Republika

August Agbola O’Brown to jedyny czarnoskóry uczestnik Powstania Warszawskiego. Fundacja Idź Pod Prąd odnalazła w Lonydnie jego grób.

Członkowie klubu Idź Pod Prąd Londyn zajmujący się m. in. odnajdywaniem i renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów, dokonali niesamowitego odkrycia. W sobotę, 18-tego listopada, odnaleźli na cmentarzu Hampstead Cemetery w Londynie grób, w którym został pochowany August Agbola O’Brown, ps. “Ali” – jedyny czarnoskóry powstaniec Warszawski.

“Ali” urodził się w Nigerii w 1895 roku, a do Polski trafił w 1922. Mieszkał w Warszawie przy ulicy Złotej, ożenił się z Polką, z którą miał dwóch synów. Z zawodu był perkusistą jazzowym. W roku 1958 wyemigrował z rodziną do Wielkiej Brytanii. Brał udział w obronie Warszawy w 1939 roku. Jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej działał od 1941 roku.

–Walczył w batalionie “Iwo” na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej, to jest tam, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną i podczas niej” – pisze historyk dr Zbigniew Osiński w rozdziale na temat “Alego”, w książce „Afryka w Warszawie” (red. P. Średziński, M. Dioufa).

Źródło: IdźPodPrąd

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy