Senator Mróz: Każdy bank w Polsce, objęty jest gwarancją. Cały sektor bankowy jest bezpieczny

Artykuł
Telewizja Republika

Gościem programu „Prosto w oczy” był dziś senator PiS Krzysztof Mróz, skomentował wydarzenia wokół KNF i Leszka Czarneckiego. - Jasno trzeba powiedzieć, że cały sektor bankowy jest bezpieczny - podkreślił senator.

Na początku rozmowy, senator PiS podsumował co wydarzyło się wokół KNF oraz Leszka Czarneckiego. Podkreślił, że najważniejsze w tym momencie jest to, że państwo bardzo szybko zareagowało w obliczu doniesień, które pojawiły się w przestrzeni publicznej.

- Ważne, że szybko zadziałało państwo. Premier poprosił o rezygnację Chrzanowskiego. Poprosił, bo dowodów jeszcze w sprawie nie ma. Czekamy na wyrok sądu. Tu pan Chrzanowski miał prawne ustawienia dające praktycznie nieusuwalność, stąd dobrowolna dymisja. Instrumentów odwołujących nie ma bo to na razie przynajmniej, jest to człowiek niewinny - nie ma dowodów na jego winę. Marek Chrzanowski stał na czele instytucji, które pilnuje rynku ale i ma taki element budowania zaufania. Ono buduje się na miękkich elementach i po tym nagraniu on je stracił. Chrzanowski zachował się odpowiedzialnie – podkreślił Mróz.

Gość odpowiedział także na pytanie red. Wierzejskiego dotyczące tego, czy banki z grupy Leszka Czarneckiego mogą cieszyć się zaufaniem. Senator przekazał, że działają w państwie systemy, które zabezpieczają interesy klientów banków.

- Uważam, że banki grupy Chrzanowskiego mają pewne problemy. Każdy bank opiera się o pieniądz. Nigdy bank nie ma tyle pieniędzy by zabezpieczyć wszystkie depozyty. W tym celu jest stworzony państwowy system by móc reagować. Wszyscy na świecie uznają, że lepiej ratować bank niż pozwolić na jego upadek. Istnieje zabezpieczenie ze strony państwa. Każdy kto ma lokatę w jakimś banku ma tą gwarancję, że w ciągu 7 dni Bankowy Fundusz Gwarancyjny w razie problemów banku, może wypłacić do 100 tys euro. Każdy bank w Polsce, i każdy SKOK, objęty jest tą gwarancją. Kontrowersyjna poprawka teraz uchwalona, nie jest do tego by przejmować banki za złotówkę ale po to, że gdy bank ma problemy, może być przejęty przez inny bank by nie było groźby upadku – podkreślił.

- Wiele banków europejskich czy amerykańskich zostało uratowanych przez takie reakcje. Upadek banku rodził by różne skutki np. przy kredytach. Wszystkim powinno zależeć, by system finansowy państwa był bezpieczny. U nas jest jeden z najbezpieczniejszych. Nagonka w mediach nie służy naszym interesom gospodarczym – dodał.

Senator podkreślił w rozmowie, że polski sektor bankowy jest w pełni bezpieczny.

- Jasno trzeba powiedzieć, że cały sektor bankowy jest bezpieczny. To trzeba powtarzać by był spokój na rynku by jedna czy druga publikacja nie prowadziły do rozchwiania systemu finansowego w Polsce. Panika ma to do siebie, że działa jak kula śnieżna. To zostało rozbrojone przez minister Czerwińską, szefa NBP. Jest gwarancja, że każdy bank będzie ratowany. Nie ma to jednak związku z ostatnimi wydarzeniami. To wiele nakładających się na siebie elementów – stwierdził.

Gość przekazał także, że opozycja, która przegrała wybory, stara się nakręcić emocje i na nich starać się uzyskać lepszy wynik w kolejnych wyborach.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy