Satelity nad Polską! Kosmiczny pociąg pojawił się dziś na polskim niebie

Artykuł
Startlink train
Twitter Stn Advertiser (@Advertiserstn)

Najnowsza seria satelitów Starlink pojawiła się na Polskim niebie w poniedziałek nad ranem i będzie widoczna prawie w całej Polsce. Najlepsze warunki do obserwacji będzie miała południowa oraz centralna Polska. Na północy uda się zobaczyć w Gdańsku. Natomiast mieszkańcy północno-zachodnich rejonów kraju będą mieli lepsze warunki do obserwacji dopiero w kolejnym dniu.

Dla przypomnienia, jest to 12 oficjalna misja Starlink, 13 jeżeli liczmy misję z prototypami oznaczoną cyfrą 0. Starlinki zostały wyniesione na orbitę przez rakietę Falcon 9 we wtorek 6 października o godzinie 13:29 czasu polskiego.

Start omawianej misji był wielokrotnie przekładany ze względu na złe warunki atmosferyczne oraz ze względu na nieprawidłowe odczyty czujników naziemnych. Ostatecznie po wielu dniach oczekiwania start doszedł do skutku, a trajektoria przelotów tej serii satelitów Starlink jest na tyle sprzyjająca, że uda się je zobaczyć z Polski już niecały tydzień po starcie.

Pierwszy przelot rozpoczął się o godzinie 5:52 i potrwał do godziny 5:59 Satelity wzeszły z cienia ziemi na południu, a zaszły na wschodzie. Maksymalną wysokość jaką osiągnęły to 11° i było to o godzinie 5:55. 

Źródło: nocneniebo.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy