Salvini stanie przed sądem za przetrzymywanie migrantów. „Będę miał proces za obronę kraju”

Artykuł
Lider włoskiej Ligi Matteo Salvini
PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini będzie miał proces za przetrzymywanie migrantów na statku organizacji pozarządowej. Salvini, który w okresie wydarzeń był wicepremierem i szefem MSW, nie zezwolił na przybicie statku do portu na Lampedusie i zejście na ląd uratowanych uprzednio migrantów. Decyzję o wytoczeniu Salviniemu procesu podjął w sobotę sędzia na wstępnej rozprawie w Palermo.

Sędzia z miasta na Sycylii Lorenzo Jannelli postanowił postawić senatora Salviniego przed sądem. Jego proces rozpocznie się 15 września. Grozi mu do 15 lat więzienia. Wstępne posiedzenie odbyło się w sądowej auli-bunkrze więzienia Ucciardone, miejscu wielkich procesów mafii sycylijskiej.

Statek z migrantami stał trzy tygodnie u wejścia do portu

Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2019 roku, gdy polityk był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych w pierwszym rządzie Giuseppe Contego. Nie zgodził się na to, by hiszpański statek NGO Open Arms zawinął do portu na Lampedusie i by 147 uratowanych na morzu migrantów zeszło na ląd.

Przez trzy tygodnie jednostka stała u wejścia do portu na wyspie, czekając na zgodę na wpłynięcie. Na pokładzie z powodu upału panowały fatalne warunki sanitarne. Wtedy, na mocy decyzji Salviniego, włoskie porty były zamknięte dla statków przywożących uratowanych migrantów.

Impas odblokował sąd w Agrigento, nakazując natychmiastowe zawinięcie statku do portu i wypuszczenie ludzi na ląd z powodu, jak podkreślono, ich bardzo złego stanu fizycznego i psychicznego.

Salvini: Broniłem mojego kraju

Salvini w kilku takich sprawach, które ma obecnie, powtarza, że zamykając porty dla statków z migrantami bronił granic Włoch i działał w interesie kraju.

- Obrona ojczyzny jest świętym obowiązkiem obywatela - oświadczył Salvini, komentując na Twitterze decyzję sądu. „Będę miał za to proces, za to, że broniłem mojego kraju?” - zapytał.

Następnie lider Ligi dodał: „Pójdę z podniesioną głową, także w waszym imieniu. Najpierw Italia, zawsze”.

Statek miał możliwość zawinąć do innych portów

Podczas wstępnej rozprawy obrończyni polityka Giulia Bongiorno argumentowała, że załodze Open Arms proponowano zawinięcie do portu na Malcie i w Hiszpanii, ale odrzuciła oba te rozwiązania i wzięła kurs na Lampedusę. Mówiła też, że ówczesna polityka migracyjna była wspólną decyzją rządu.

Sad przyznał status stron poszkodowanych w procesie 21 osobom i organizacjom. Są wśród nich NGO Open Arms, kapitan statku oraz stowarzyszenia pomocy uchodźcom, a także siedmiu migrantów, którzy byli na pokładzie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy