Sąd Najwyższy zajmie się kredytami walutowymi. Chce ujednolicić orzecznictwo

Artykuł
Sąd Najwyższy
SN

Sąd Najwyższy chce ujednolicić linię orzeczniczą w sprawie kredytów walutowych, zwłaszcza tych we frankach. W ostatnim czasie pojawiły się różne wyroki sądów w bardzo ważnej kwestii dla tysięcy Polaków.

Sprawą zajmie się Izba Cywilna na wniosek Pierwszej Prezes Małgorzaty Manowskiej. Tak poinformował rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski. 

W ostatnim czasie pojawiły się różne wyroki sądowe w kwestii kredytów walutowych, szczególnie tych we frankach szwajcarskich.

Eksperci bankowi i organizacje dt. praw konsumentów szacują, że nawet kilkaset tysięcy Polaków ma kredyty w walutach obcych, zwłaszcza we frankach szwajcarskich. Wahania kursów walut obcych powodują często duże różnice w płaceniu rat za kredyt.

sn_670_01

– Oczekujemy, tak przynajmniej wynika z zarządzenia Pierwszego Prezesa SN, że już 25 marca 2021 roku Izba Cywilna wypowie się w kwestii rozbieżności, które zaistniały do tej pory w orzecznictwie sądów powszechnych, ale też Sądu Najwyższego w sprawach dotyczących właśnie kredytów denominowanych czy też indeksowanych w walutach obcych. Przy czym najwięcej uwagi jest poświęconych tzw. kredytom frankowym – oznajmił Aleksander Stępkowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

Źródło: SN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy