S. Cichanouska: z mojego punktu widzenia Polska jest wspaniałym krajem, w którym prezydent słucha swego narodu

Artykuł
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
PAP

Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Ouest France” stwierdziła, że ma doskonałe stosunki z Polską, która „wydaje jej się wspaniałym krajem, gdzie prezydent szanuje i słucha swojego narodu”.

Opozycjonistka pytana przez dziennikarzy regionalnej gazety "Ouest France", będącej największym francuskim dziennikiem, o "największe poparcie w Unii Europejskiej płynące z Warszawy" w kontekście obaw Komisji Europejskiej o łamanie praworządności w Polsce, odpowiedziała: – Mamy doskonałe stosunki z Polską, której rząd udzielił nam nieocenionej pomocy. To kraj, z którym mamy wspólną historię i doświadczenia. Polacy rozumieją Białorusinów i chcą nam pomóc w rozpoczęciu przemian demokratycznych.

Cichanouska dodała: – Rozumiem krytykę pod adresem Polski, ale z mojego punktu widzenia jako Białorusinki żyjącej w reżimie, Polska wydaje się wspaniałym krajem, w którym prezydent szanuje i słucha swojego narodu.

Opozycjonistka przypomniała o brutalnych aresztowaniach demonstrantów, w tym kobiet, podczas pokojowych demonstracji w Mińsku. Poinformowała, że opozycja przygotował listę z nazwiskami funkcjonariuszy policji i żołnierzy białoruskich, którzy popełnili przestępstwa. – Lista jest wynikiem śledztwa przeprowadzonego w terenie – stwierdziła Cichanouska.

– Chcemy, by osobom odpowiedzialnym za przemoc odmówiono wiz, a ich majątek za granicą by został zamrożony. Każdy, kto przyczynia się do przemocy, musi zrozumieć, że narusza prawa człowieka. Uzyskaliśmy już poparcie Parlamentu Europejskiego, który przyjął rezolucję i nie będzie już uznawał Łukaszenki za prezydenta od końca jego kadencji– stwierdziła opozycjonistka.

Cichanouska spotkała się w poniedziałek z szefem PE Davidem Sassolim, wysokim przedstawicielem UE ds. zagranicznych Josepem Borrellem, a także unijnymi ministrami ds. zagranicznych przed ich posiedzeniem w Brukseli.


Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy