Rzecznik MZ o nowych wykrytych przypadkach COVID-19 na Mazowszu: to liczne, ale małe ogniska

Artykuł
rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz
PAP/Paweł Supernak

Wzrost wykrytych przypadków COVID-19 w woj. mazowieckim wynika z większej liczby małych ognisk. Wśród nich jest m.in. dom pomocy społecznej, zespół "Mazowsze" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia zauważył w poniedziałek, że w raportach, jeśli chodzi o liczbę zdiagnozowanych przypadków, przoduje województwo mazowieckie z 150 nowymi przypadkami. Dodał, że zakażenia te pochodzą z "dużej liczby mniejszych ognisk" m.in. jednego z domów pomocy społecznej czy zespołu "Mazowsze", którego członkowie poddawani są obecnie badaniom przesiewowym.

"(Województwo - PAP) Mazowsze to są mniej liczne ogniska, ale ich jest więcej" - zaznaczył.

Odniósł się także do zakażeń, do których dochodzi w czasie m.in. wesel. Zaapelował w tym kontekście do przestrzegania zasad sanitarnych oraz o to, by ich nie lekceważyć.

"Część z tych wesel, prędzej czy później okazuje się, można by rzec, takimi rozsadnikami zakażeń, gdy nie przestrzegamy norm sanitarno-epidemiologicznych" - wyjaśnił. Dodał, że z imprez okolicznościowych może średnio pochodzić dziennie od kilkudziesięciu do stu zakażeń.

"To nie jest tak, że jest prowadzona jakaś nagonka na branżę weselną, ale widzimy, że tam gdzie nie są przestrzegane reguły sanitarno-epidemiologiczne, tam pojawia się problem. Trudno nie mówić o zakażeniach na weselu, jeśli z jednego wesela pojawia się 100 zakażonych i 600 osób w kwarantannie. Trudno pomijać taki fakt i nie przestrzegać ludzi" - powiedział.

Poproszony o komentarz dotyczący ataków na ratowników medycznych rzecznik odparł, że "każdy, kto hejtuje ratowników medycznych, to hejtuje służbę medyczną".

"Proponuję, żeby udał się do rodziny osoby, która umarła, będzie wiedział (...) z czym na co dzień mierzą się ratownicy i cały personel medyczny".

Ministerstwo zdrowia podało w poniedziałek, że na COVID-19 zmarło kolejnych osiem osób, w tym mężczyzna w wieku 29 lat. Potwierdziło także 595 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej (150) w woj. mazowieckim (

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy