Rosja zwróci Ukrainie okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej

Artykuł
Wikimedia Commons

Rosyjskie media podały, że trzy okręty wojenne Ukrainy, przejęte przez Rosję w zeszłym roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostaną zwrócone Ukrainie 18 listopada.

Informację, za służbami granicznymi FSB na Krymie, jako pierwsza podała agencja Interfax.

Wcześniej podawano różne  terminy zwrotu okrętów. Media wskazywały, że jednostki ukraińskie, które mają przejąć okręty od Rosjan, poruszają się z niewielką prędkością. Do przejęcia okrętów najprawdopodopodobniej dojdzie w okolicach półwyspu Tarchankut, który jest wysuniętą najbardziej na zachód częścią Krymu. 

Okręty są już odholowywane z  portu w Kerczu na wschodnim skraju Krymu. 

W listopadzie 2018 roku na Morzu Czarnym Rosja ostrelała trzy okręty marynarki wojennej Ukrainy. Atak nastąpił, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg - aresztowanych.

W maju bieżącego roku Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu nakazał Rosji uwolnić marynarzy oraz oddać okręty. Rosja nie wykonała tego orzeczenia. Marynarze odzyskali jednak wolność we wrześniu, w ramach rosyjsko-ukraińskiej wymiany więźniów i osób przetrzymywanych.

Źródło: MEDIA/Niezależna

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy