Przejdź do treści
12:10 Bp Chrząszcz do Polonii: jesteście niezastąpioną częścią naszej narodowej wspólnoty
10:28 Śląskie: Część górników z PG Silesia odmówiła wyjazdu na powierzchnię
09:38 Kujawsko-pomorskie: Pociąg uderzył w samochód, który spadł z wiaduktu. Służby naprawiają trakcję
08:26 Rosja: Generał odpowiedzialny za szkolenie armii zabity w wybuchu w Moskwie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Rosja negatywnie o wniosku polskiej prokuratury w sprawie kontrolerów ze Smoleńska

Źródło: wikimedia

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że Kreml odnosi się negatywnie do zarzutów Polski, dotyczących katastrofy smoleńskiej i wniosku o aresztowanie rosyjskich kontrolerów lotów z lotniska Smoleńsk Północny.

Na codziennym briefingu dla mediów rzecznik Kremla był pytany o to, czy były jakieś kontakty w sprawie wniosku prokuratury w Polsce o aresztowanie kontrolerów i jak — generalnie — Kreml ocenia tę sytuację.

— Nie wiem, czy były jakiekolwiek kontakty bądź działania prawne zgodne z praktyką międzynarodową, czy nasza prokuratura generalna bądź organy śledcze otrzymywały wnioski ze strony Warszawy — powiedział Pieskow. Zaznaczył następnie — Generalnie, konceptualnie odnosimy się negatywnie (do tej sytuacji).

Rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała w środę wieczorem, że Zespół śledczy nr 1 w Prokuraturze Krajowej wystąpił do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotów z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie trzech kontrolerów pełniących w 2010 r. służbę na lotnisku Smoleńsk Północny (Siewiernyj). To pierwszy krok do wydania międzynarodowego listu gończego. Po ewentualnym wydaniu przez sąd postanowienia o tymczasowym aresztowaniu kontrolerów, śledczy będą mogli podjąć działania zmierzające do ich zatrzymania.

— Zarzuty, które postawiono kontrolerom dotyczą umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu powietrznym, skutkującego śmiercią wielu osób — przekazała Bialik.

W ramach śledztwa prowadzonego przez Zespół Śledczy Nr 1 Prokuratury Krajowej kilkukrotnie dokonywał oględzin szczątków wraku, przechowywanych w rejonie lotniska Smoleńsk Północny. PK wystąpiła do Federacji Rosyjskiej z wnioskami o wykonanie czynności w ramach pomocy prawnej, między innymi o ogłoszenie zarzutów i przesłuchanie podejrzanych. Spośród kilkudziesięciu wniosków kierowanych przez polską prokuraturę, strona rosyjska nie zrealizowała kluczowych czynności procesowych.

W wyniku ponownej analizy materiału dowodowego prokuratorzy ustalili, że radiolokacyjny system lądowania, z którego korzystała obsługa wieży kontrolnej w Smoleńsku, był niesprawny. Na monitorach, przed którymi siedzieli kontrolerzy, zanikał punkt oznaczający pozycję samolotu. W efekcie większość informacji o położeniu samolotu, które kontrolerzy przekazywali pilotom, było nieprawdziwych. Mimo że kontrolerzy nie znali faktycznego położenia samolotu, wydawali pilotom komendy zezwalające na zniżanie i warunkowe podejście do lądowania.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

PAP

Wiadomości

Norbi do dziś zmaga się ze skutkami narkotyków. „Lekarz powiedział, że tak już zostanie”

Ekipa Żurka się nie ucieszy. Sprawa aresztowa ws. Ziobry odroczona!

Charlie Kirk świadczył o swojej wierze jak o najcenniejszym skarbie

Przerwa w posiedzeniu aresztowym ws. Zbigniewa Ziobry. Prok. Woźniak już grzmiał!

Gość Radia Republika: to jest policzek dla Tuska

Mec. Lewandowski o sprawie Ziobry. Dziś posiedzenie aresztowe

Rosyjski generał zginął w zamachu w Moskwie. Komitet Śledczy oskarża Ukrainę

Semeniuk-Patkowska w kilku zdaniach do Jacka Kurskiego

Jaki o niebywałym skandalu w Ostrowie Tumskim. Kolejne uderzenie w podstawy polskiego państwa

Spurs wiceliderami Konferencji Zachodniej po wygranej z Wizards. Sochan znów na ławce

SPRAWDŹ TO!

Żurek się doigrał? Ziobro: składam zawiadomienie!

Kubicki: Trump miał rację co do Europy

Tryb "ostrodyżurowy". Dramatyczna sytuacja szpitala w Zielonej Górze

Po Polsce Rumunia. Prounijna frakcja bierze się za sądownictwo

SPRAWDŹ TO!

Tragedia pod Świeciem! Auto spadło na tory - uderzył w nie pociąg [SZCZEGÓŁY]

Najnowsze

Norbi do dziś zmaga się ze skutkami narkotyków. „Lekarz powiedział, że tak już zostanie”

Grzegorz Wierzchołowski

Gość Radia Republika: to jest policzek dla Tuska

Mec. Lewandowski o sprawie Ziobry. Dziś posiedzenie aresztowe

Rosyjski generał zginął w zamachu w Moskwie. Komitet Śledczy oskarża Ukrainę

Olga Semeniuk-Patkowska

Semeniuk-Patkowska w kilku zdaniach do Jacka Kurskiego

Ekipa Żurka się nie ucieszy. Sprawa aresztowa ws. Ziobry odroczona!

Charlie Kirk świadczył o swojej wierze jak o najcenniejszym skarbie

Przerwa w posiedzeniu aresztowym ws. Zbigniewa Ziobry. Prok. Woźniak już grzmiał!