Rafalska: Widzę rodziny, które są lepiej ubrane i emerytów, którzy żyją spokojniej. To efekt pracy resortu rodziny

Artykuł
Elżbieta Rafalska (MRPiPS)
Telewizja Republika

— Widzę rodziny, które są lepiej ubrane i robią porządniejsze zakupy. Widzę również emerytów, którzy mogą spokojniej kupić lekarstwa i korzystać z czasu wolnego. To efekt polityki, którą prowadzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej. Najsłabsze grupy społeczne potrzebują naszej pomocy – mówiła na antenie Telewizji Republika minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Elżbieta Rafalska była gościem specjalnego wydania rozmowy „W punkt” z Krynicy, gdzie trwa Forum Ekonomiczne 2017.

Co roku na Forum Ekonomiczne – największą konferencję w Europie Środkowo-Wschodniej – przyjeżdża ponad 3 tys. gości. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z pond 60 krajów.

„RODZINA 500 PLUS”

Program „Rodzina 500 plus” ma swój znaczący udział w gospodarce. Ten efekt wzrostu nie pojawił się natychmiast, odczuwaliśmy wręcz niepewność. Ale od początku wiedziałam, że trzeba poznać rodziny i efekt wydawania pieniędzy przyjdzie z czasem. Najpierw były oszczędności, później drobne wydatki, aż wreszcie przed świętami Bożego Narodzenia nastąpił wzrost konsumpcji.

Obawa, która była zupełnie nieuzasadniona, czyli sytuacja, według której kobiety miały zostać w domach, zamiast iść do pracy. Dziś rodzina, która otrzymuje dodatkowe świadczenie, jest bezpieczniejsza, może pracować leganie, może stawiać wymagania płacowe itd. Poza tym, kobiety mają alternatywę. Może zapłacić za przedszkole czy za opiekunkę. To kawałek wolności poprzez wsparcie finansowe, na którym nam zależało.

Co więcej, znacznie mniej osób aktualnie deklaruje chęć wyjazdu za granicę w celach zarobkowych. Na to wielki wpływ ma sytuacja gospodarcza. Młodzi, mobilni, kreatywni i dobrze wykształceni ludzie zdali sobie sprawę, że w Polsce mają taką samą możliwość rozwoju zawodowego, za granicą. Za tym oczywiście idą wyższe zarobki i lepsze warunki życia, które za granicą nie są wiele lepsze, niż w naszym kraju.

Jeśli rodziny zostaną w kraju, wpłynie to na dzietność, a co za tym idzie, znów na kolejny etap rozwoju gospodarczego. Oczywiście bardzo trudno jest powiedzieć, że lepsza dzietność to efekt programu „Rodzina 500 plus”. To również efekt lepszych zarobków, innowacyjności i nowoczesności w gospodarcze oraz innych warunków. Ale flagowy program Prawa i Sprawiedliwości pomógł, ponieważ już mamy pierwsze dane, które mówią o dużym wzroście dzietności.

ŚWIADCZENIA DLA OSÓB STARSZYCH

Pierwszym etapem pomocy dla emerytów było obniżenie wieku emerytalnego. Mówię to z myślą o kobietach, które mogą w spokoju zakończyć karierę i pomóc rodzinie — mowa o dzieciach, które są w wieku produkcyjnym oraz o rodzicach, którzy wymagają opieki.

Reforma emerytalna jeszcze nie zdążyła wejść porządnie w życie, a przed nami kolejne pomysły, które pomogą seniorom spokojnie żyć. Jeśli mamy udzielać wsparcia, to musimy mieć pewność, że udzielamy go najbardziej potrzebującym grupom społecznym. Taką grupą są właśnie emeryci.

Program darmowych leków i podwyższonych emerytur to jedno. Przed nami świadczenia dodatkowe — emeryci będą mogli otrzymywać pomoc finansową w postaci 500 zł. Niestety nie możemy powiedzieć o formie otrzymywania świadczeń, ponieważ musimy uzgodnić szczegóły z ministerstwem finansów. Wiemy, że sytuacja będzie możliwa w drugiej połowie 2018 roku.

Reforma emerytalna nie zdążyła wejść w życie, a przed nami kolejne pomysły dla seniorów. Jeśli mamy udzielać wsparcia, to ono musi być kierowane wyłącznie do osób, które potrzebują naszej pomocy. Drugą grupą bardzo potrzebujących są emeryci, którzy mają niskie świadczenia i nie mogą dorobić.

Widzę rodziny, które są lepiej ubrane i robią porządniejsze zakupy. Widzę również emerytów, którzy mogą spokojniej kupić lekarstwa i korzystać z czasu wolnego. To efekt polityki, którą prowadzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej. Najsłabsze grupy społeczne potrzebują naszej pomocy.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy