Putin dzwoni do Obamy. Chce rozmów na temat amerykańskiej propozycji

Artykuł
wikipedia/domena publiczna

Prezydent Federacji Rosyjskiej wezwał prezydenta USA do rozmów na temat dyplomatycznego rozwiązania kwestii kryzysu na Ukrainie. W rozmowie telefonicznej obaj liderzy zgodzili się, że dyplomaci ich krajów wkrótce powinni się spotkać, aby omówić amerykańskie propozycje.

Biały Dom wydał oświadczenie, w którym poinformowano, że telefon od prezydenta Rosji był wynikiem wniosku przedstawionego przez sekretarza stanu Johna Kerry’ego szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi podczas niedawnych rozmów w Hadze.

Urzędnicy nie podali szczegółów na temat propozycji, ale stwierdzili, że Obama powiedział Putinowi podczas rozmowy, że Stany Zjednoczone są zainteresowane dyplomatycznym rozwiązaniem, które ma polegać na tym, że Rosja wycofa swoje wojska z Półwyspu Krymskiego i nie podejmie dalszych kroków, aby zaatakować inne części Ukrainy.

Wcześniej Obama wezwał Rosję do wycofania wojsk z granicy z Ukrainą i rozpoczęcia rozmów o deeskalacji konfliktu.

Urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że Obama i Putin zgodzili się podczas rozmowy, że Kerry i Ławrow powinni się wkrótce spotkać, aby „omówić dalsze kroki”. Nie podano, kiedy takie spotkanie mogłoby się odbyć. 

Prezydent Obama zaznaczył, że USA nadal będą wspierały rozwiązania dyplomatyczne, blisko konsultując się z rządem na Ukrainie i wspierając obywateli Ukrainy – dodał Biały Dom

Źródło: new york times

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy