Publicyści o WOŚP: „To presja moralna na obywateli”, „Szkodliwa inicjatywa”

Artykuł
Krzysztof Świątek, Piotr Pałka, Jakub Jałowiczor, Michał Rachoń
telewizja republika

– W mediach istnieje apologia WOŚP. Wywoływana jest presja moralna na obywateli w stylu: „jeżeli tego nie popierasz, jesteś gorszym obywatelem” – mówił w „Politycznym podsumowaniu dnia” redaktor naczelny portalu Rebelya.pl Piotr Pałka. – Uważam tę inicjatywę za szkodliwą – stwierdził z kolei Krzysztof Świątek z Tygodnika Solidarność, oceniając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Jednak w pierwszej kolejności dyskutowano o orzeczeniu sądu ws. zatrzymania dziennikarzy w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej.  

– W tej sytuacji ten wyrok jest co najmniej zaskakujący – stwierdził Jakub Jałowiczor, komentując różne wyroki ws. zatrzymanych dziennikarzy w redakcji Państwowej Komisji Wyborczej. Jan Pawlicki i Tomasz Gzell zostali uniewinnieni, natomiast dziennikarka portalu solidarni2010.pl Hanna Dobrowolska dalej walczy z wymiarem sprawiedliwości. Sąd uznał bowiem, że nie jest ona dziennikarzem.

– Być może sądowi zależy na tym, aby stworzyć wrażenie podwójnych standardów dot. dziennikarzy dużych stacji i dziennikarzy obywatelskich. Wygląda to bardzo dziwnie – ocenił Piotr Pałka.

Natomiast zdaniem Krzysztofa Światka sprawa „wpisuje się w kryzys polskiej demokracji, z jakim mamy do czynienia”. – W prawie prasowym nie ma rozróżnienia między dziennikarzami dużych redakcji czy innych. Każdy kto posiada legitymację dziennikarską jest dziennikarzem, może przyjść na konferencję i zdać pytania – mówił publicysta Tygodnika Solidarność. – Takie rzeczy, jak dzieją się także dziś, to coś niewyobrażalnego na Zachodzie. Czy my jesteśmy w Bantustanie – pytał.

Następnie Świątek odniósł się również do zajścia, jakie miało miejsce na konferencji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której dziennikarz TV Republika po zadaniu pytania został z niej wyrzucony siłą. – Inna kwestia, jak ktoś odpowiada na pytania, ale zupełnie czym innym, skandalicznym jest wyprowadzenie dziennikarza z konferencji – mówił publicysta Tygodnika Solidarność.

– To pod znakiem zapytania stawia dużą fundację, która funkcjonuje wiele lat i ma powiązania z instytucjami publicznymi. Dziwne jest zachowanie Owsiaka w reakcji na proste pytania, szczególnie wobec waszej stacji. To powinno budzić wątpliwości u każdego – ocenił z kolei Piotr Pałka.

Jakub Jałowiczor ocenił, że organizatorem WOŚP „de facto jest państwo, które finansuje wiele elementów tego przedsięwzięcia”. – Dlatego też pytania dziennikarzy na konferencjach nie powinny być niczym dziwnym – uzupełniał.

Natomiast zdaniem Piotra Pałki WOŚP jest przykładem tego, jak działają media w Polsce. – Istnieje pewien konsensus medialny wokół WOŚP, trudno spotkać jakąkolwiek krytykę. W mediach nie ma rzeczowych materiałów na ten temat, lecz istnieje apologia WOŚP – podkreślał redaktor naczelny portalu Rebelya.pl. – Wywoływana jest presja moralna na obywateli w stylu: „jeżeli tego nie popierasz, jesteś gorszym obywatelem”. To niemoralne – uzupełniał.

– Uważam tę inicjatywę za szkodliwą – mówił Krzysztof Świątek. – Z punktu widzenia państwa stwarza sytuację, w której państwo przestaje odpowiadać za pewien segment służby zdrowia, bo ktoś tam kupi sprzęt. A to jest rola instytucji ochrony zdrowia wynikająca z konstytucji – tłumaczył publicysta. 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy