Przygotowania lotu do Smoleńska nie przebiegały w zgodzie z obowiązującymi procedurami. Arabski wskazany jako winny

Artykuł
Telewizja Republika

Przygotowania lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. nie przebiegały w zgodzie z obowiązującymi procedurami – zeznał biegły Paweł Góra przed Sądem Okręgowym w Warszawie, który prowadzi proces urzędników Donalda Tuska oskarżonych o zaniedbania w organizacji tragicznego lotu. Biegły wskazał też, że omijanie przepisów stosował koordynator organizacji lotu, oskarżony Tomasz Arabski.

 

O odstąpieniu od zastosowania obowiązujących procedur przy organizacji tragicznie zakończonego lotu do Smoleńska mówił w czwartek przed Sądem Okręgowym w Warszawie biegły w dziedzinie prawa lotniczego Paweł Góra.

Został wezwany w procesie byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z lat 2007–2013 Tomasza Arabskiego i czwórki innych urzędników z ekipy Donalda Tuska.

Góra stwierdził, że głównym dokumentem, na którym opierała się organizacja lotu na uroczystości w Katyniu, była tzw. instrukcja HEAD wskazująca na postępowanie w wypadku transportu najważniejszych osób w państwie.

W związku z ignorowaniem przez koordynatora lotu Tomasza Arabskiego obowiązujących przepisów przygotowań do transportu powietrznego delegacji z prezydentem dokonano na podstawie nieformalnego dokumentu 

 

 

 

Źródło: Maciej Marosz / Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy