Przełomowy moment w śledztwie dot. afery podkarpackiej? Uchylono immunitet znajomemu Anny H.

Artykuł
www.flickr.com/fsecart/CC BY 2.0

Na wniosek Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, uchylono immunitet prokuratorowi Zbigniewowi Niezgodzie – znajomemu byłej rzeszowskiej prokurator Anny H. Wczoraj sąd dyscyplinarny prokuratorów zgodził się na jego na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Jak informuje portal rmf24.pl, Zbigniew Niezgoda miał przyjąć łapówki na łączną kwotę ok. 500 tys. zł od biznesmenów. W kontaktach z nimi powoływał się na znajomości w Naczelnym Sądzie Administracyjnym oraz kilku samorządach. 

Zatrzymanie i tymczasowy areszt byłej rzeszowskiej prokurator

16 sierpnia sąd o miesiąc przedłużył areszt tymczasowy dla Anny H. 

Do zatrzymania kobiety przez Centralne Biuro Antykorupcyjne doszło 22 czerwca. Agenci CBA zatrzymali byłą prokurator dlatego, że zarzuty, które mają być jej przedstawione są bardzo poważne. Wśród nich wymieniana jest m. in. korupcja, płatna protekcja, przekroczenia uprawnień i powoływania się na wpływy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kobietę w jej domu, w okolicach Rzeszowa. Była prokurator nie spodziewała się agentów CBA, była kompletnie zaskoczona. Spodziewała się raczej wezwania do prokuratury i postawienia jej zarzutów. W związku ze zwolnieniem dyscyplinarnym i końcem obowiązywania immunitetu, prokuratura mogła wszcząć wobec niej działania. 

Pod koniec czerwca media informowały, że Anna H., była szefowa rzeszowskiej prokuratury, aresztowana ws. afery podkarpackiej, znalazła się w jednoosobowej sali na oddziale psychiatrycznym, która jest całodobowo monitorowana. Była prokurator przyznała, że myśli o samobójstwie. 

11 lipca Sąd Okręgowy w Katowicach skrócił z okresu trzech miesięcy do dwóch areszt tymczasowy wobec byłej rzeszowskiej prokurator.

Afera podkarpacka

Zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. afery podkarpackiej postawiono już kilku osobom.

Dotyczą one tzw. płatnej protekcji (czyli powoływania się na wpływy w instytucjach publicznych i obietnicy załatwienia w niej sprawy w zamian za korzyść osobistą lub majątkową) i podżegania osoby publicznej do przyjęcia łapówki.

Wyjaśnienia byłej prokurator Anny H. oraz jej znajomego Zbigniewa Niezgody, mogą okazać się przełomem w śledztwie, ponieważ znają oni doskonale układy w regionie.

Źródło: rmf24.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy