Prof. Krzysztof Simon odznaczony Medalem 75-lecia misji Jana Karskiego

Artykuł
Prof. Krzysztof Simon.
PAP/Maciej Kulczyński

Wybitny polski hematolog i wirusolog prof. Krzysztof Simon został uhonorowany Medalem 75-lecia misji Jana Karskiego - poinformowało w poniedziałek wieczorem PAP Towarzystwo Jana Karskiego. Odznaczenie ma zostać wręczone w styczniu.

"Jego głos nie pozwala na obojętność i jest zrozumiały dla wszystkich. Jest to głos mocny często wstrząsający, ale wnoszący w sytuację walki ze śmiertelnym wrogiem nie tylko wiedzę medyczną, ale również ład moralny" - w ten sposób uzasadniono decyzję o przyznaniu medalu prof. Simonowi.

Towarzystwo Jana Karskiego w informacji przekazanej PAP zwróciło też uwagę, że "w bezprecedensowym czasie pandemicznym, kiedy wymieralność społeczeństwa polskiego osiągnęła poziom nieznany od czasu okupacji oraz szkodliwego chaosu w zwalczaniu plagi koronawirusowej postawy i świadectwa rozumu, wiedzy i poświęcenia są bezcenne". Podkreślono przy tym, że dostarcza ich w sposób budzący wielki szacunek nagrodzony.

Zaznaczono też, że misja prof. Simona w wojnie z koronawirusem przypomina Towarzystwu Jana Karskiego misję Karskiego podczas II wojny światowej. "Zaś znamienna wypowiedź profesora: +Przecież mamy do czynienia z epidemicznym Holocaustem, idziemy na zwarcie ze śmiercią. Niestety, na razie takich dobitnych działań nie widzę+ - brzmi podobnie do dramatycznych apeli patrona tego Medalu sprzed siedemdziesięciu pięciu z górą lat" - wskazano w uzasadnieniu przyznania odznaczenia.

Według Towarzystwa Jana Karskiego pozycja jaką odgrywa prof. Krzysztof Simon w walce z pandemią i autorytet wśród rodaków są porównywalne z rolą profesora Anthony’ego Fauciego w Stanach Zjednoczonych. "Dzięki takim ludziom społeczeństwa w dźwiganiu tragedii zarazy mogą nie czuć się opuszczone" - podkreślono w uzasadnieniu.

Jak poinformowano w komunikacie, prof. Simon zaakceptował wyróżnienie, a wręczenie Medalu 75-lecia misji Jana Karskiego odbędzie się w styczniu.

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesław Kuleja. Emisja odznaczenia liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy. Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek, któremu medal wręczył w Watykanie kardynał Stanisław Dziwisz. Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła – kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup Tadeusz Pieronek. Medal otrzymała także bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, z którą związana była część konspiracyjnej działalności okupacyjnej Jana Karskiego.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy