Prof. Jędrysek o gazie łupkowym w Polsce: Rząd PO-PSL zaprzepaścił ogromną szansę

Artykuł
prof. Mariusz-Orion Jędrysek
telewizja republika

– Faktem jest, że rząd PO-PSL zaprzepaścił ogromną szansę – mówił w programie „Wolne głosy” prof. Mariusz-Orion Jędrysek. Poseł Prawa i Sprawiedliwości i były Główny Geolog Kraju w ten sposób odniósł się do sprawy wydobycia w Polsce gazu łupkowego.

W pierwszej kolejności prof. Jędrysek był pytany o przygotowanie Polski do ewentualnej wojny gazowe z Rosją. – Tak tego bym nie nazwał, bo wojna to duże słowo – stwierdził poseł PiS. – Jednak pewne jest, że Polska nie jest do tego przygotowana – dodał.

Były Główny Geolog Kraju zauważył, że obecnie firmy wycofują się z inwestycji w łupki. Podkreślał, że wiąże się to dużym ryzykiem. – Tusk wywindował to ryzyko bardzo mocno, i to jest przyczyna. Tusk postawił na PR nie fakty i działanie – ocenił prof. Jędrysek. Stwierdził ponadto, że obecnie „nie trwają żadne przygotowania do wydobycia gazu łupkowego”. – Należało w ciszy czynić przygotowania, a rząd Tuska zrobił hałas, który nie przełożył się na żadne efekty – zaznaczył były Główny Geolog Kraju.

Pytany o przyczyny takiego stanu rzeczy, stwierdził, że „to mogą przygotować ludzie, którzy rozumieją sprawy związane z górnictwem i energetyką”. – A ludzie, którzy to obecnie przygotowują nie są do tego kompetentni. To są przyczyny porażki – podkreślał prof. Jędrysek.

– Faktem jest, że rząd PO-PSL zaprzepaścił ogromną szansę – zaznaczył poseł PiS, dodając, że rząd PiS miał przygotowane akty prawne, jednak następne lata zmarnowano. – W górnictwie i energetyce powinna być kontynuacja działań, a rząd Tuska wyciął wszystkich ludzi, którzy nie byli od nich zależni – mówił Jędrysek.

Odnosząc się do polskiego górnictwa węglowego, były Główny Geolog Kraju podkreślał, że „w tej chwili górnictwo węgla kamiennego w Polsce kona”. – Jak można było do tego dopuścić w takiej sytuacji geopolitycznej – zastanawiał się.

Kontynuując wątek geopolitycznych zmagań w kontekście energetyki europejskiej, Jędrysek przypomniał, że od dawna mówił o tym, iż Rosja zajmuje południowo-wschodnią Ukrainę ze względu na złoża gazu łupkowego i największe w Europie magazyny gazu w tamtym regionie. 

CZYTAJ TAKŻE:

Gaz łupkowy powodem obecności Rosjan na wschodniej Ukrainie?

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy