Prezydent: Przy Grobie Nieznanego Żołnierza musi się znaleźć tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Artykuł
Andrzej Duda, prezydent RP
FACEBOOK/ ANDRZEJ DUDA

Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na placu Piłsudskiego w Warszawie. – To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dopóki istnieje pamięć o nich, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści może zamordowali wielu z nich, ale nie zdołali odebrać im ducha – powiedział prezydent.

Dlaczego pamięć trwa? Bo jesteśmy dumnym narodem, który się przygiął, ale nie złamał, który ucierpiał, ale przetrwał – stwierdził.

Jesteśmy tu dzięki decyzji prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego o ustanowieniu 1 marca dniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych, ale też dzięki tym, którzy tę pamć zachowali, przenieśli i rozpalili, tym którzy o tym mówili dzieciom, czasem po cichu w domu, czasem w szkole na boisku, czasem przy ognisku harcerskim – zaznaczył Andrzej Duda.

– Oni byli gotowi poświęcić to, co największe, życie, czasem nie tylko swoje, ale też najbliższych. Kiedy mówimy o Żołnierzach Wyklętych, musimy też pamiętać o tych, którzy im pomagali, tych którzy dawali jedzenie, schronienie, wodę, ubranie. Tych, którzy potem byli prześladowani bo ojciec, brat, został skazany, tych którzy sprzeciwiali się czerwonej władzy – dodał.

Jest z nami wielu z tych którzy tę pamięć nieśli. Chylę czoła przed młodymi ludźmi, przed organizacjami pozarządowymi, środowiskami patriotycznymi, którzy pamięć o Żołnierzach Wyklętych propagowali – podziękował uczestnikom prezydent.

Nowa tablica przy Grobie Nieznanego Żołnierza?

Jesteśmy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, to nie jest miejsce martyrologii, to nie jest miejsce żalu, to jest miejsce dumy z naszego narodu. Brakuje tutaj tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Bo oni muszą się tu znaleźć. Byli wrzucani prosto do ziemi, na zbiorowe mogiły, anonimowo. Bez grobu, bez krzyża – powiedział prezydent. – Cześć i chwała bohaterom, ojczyzna dumna nigdy nie zapomni swoich prawdziwych synów – zakończył. 


CZYTAJ WIĘCEJ 

Premier Szydło spotkała się z Żołnierzami Wyklętymi. "Komuna robiła wszystko, żebyśmy my Polacy nie pamiętali" [GALERIA] 

Lech Kaczyński o Żołnierzach Wyklętych: Pierwsze lata III RP dziwnie omijały ten okres

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy