Prezydent odznaczył czworo dzieci Medalami za Ofiarność i Odwagę

Artykuł
twitter.com/BBN_PL

Oznaczenia od prezydenta Andrzeja Dudy otrzymali: Julka, Dawid, Michał i Maciek za to, że "umieli zachować się w sposób wyjątkowy i uratować innych”.


- Zazwyczaj ordery i odznaczenia przyznawane są dorosłym ale są sytuacje, że i dziecko, osoba bardzo młoda może zasłużyć na to, by otrzymać wyjątkową nagrodę od państwa polskiego – powiedział Andrzej Duda podczas spotkania z dziećmi "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką".

6-letni Maciek Gacek zauważył na parapecie jednego z mieszkań na pierwszym piętrze chłopca bez opieki; przewidział, że malec spadnie, podbiegł pod okno i złapał trzylatka, ratując go przed upadkiem z wysokości. 

8-letni Michał Krupa usłyszał, że jego ciężarna siostra została zaatakowana, odwrócił uwagę napastnika, który się spłoszył, ale przed ucieczką zdążył jeszcze zaatakować chłopca nożem. 

9-letnia Julka Pawlak ochroniła swoim ciałem młodszego brata, który był w grupie dzieci zaatakowanych przez agresywne psy; sama doznając przy tym licznych obrażeń, z powodu których trafiła do szpitala.

12-letni Dawid Wroniszewski pomógł wydostać się z płonącego budynku siostrze, mamie i cioci; wcześniej przedzierając się przez ścianę ognia i raniąc przy wybijaniu szyby. 

- Te właśnie odznaczenia, Medale za Ofiarność i Odwagę zazwyczaj dostają dorośli, najczęściej policjanci, strażacy, żołnierze, za ratowanie życia ludzkiego, za wyjątkowe poświęcenie i wyjątkowe bohaterstwo. Dzisiaj te odznaczenia dostaną dzieci, Julka, Dawid, Michał i Maciek za to, że w sytuacjach trudnych, ekstremalnych umieli zachować się w sposób wyjątkowy, umieli uratować innych - wskazał. 

 

Czytaj także:

Prezydent Tuska się nie boi…

Źródło: twitter.com/BBN_PL, IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy