Prezydent modernizuje polską armię. Do 2026 r. resort wyda na wojsko 185 miliardów złotych

Artykuł
prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski/KPRP

Zakup 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35, pozyskanie śmigłowców Sikorsky S-70i Black Hawk, nowoczesny sprzęt dla polskiej armii - taki jak moździerze samobieżne czy gogle noktowizyjne. 5-letnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy minęła pod znakiem modernizacji polskich Sił Zbrojnych.

Pod koniec lutego 2019 r. szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że do 2026 r. resort wyda 185 miliardów złotych na modernizację Sił Zbrojnych.

Minister obrony narodowej przedstawił wówczas najważniejsze programy. Mowa tu m.in. o pozyskaniu kilkudziesięciu samolotów wielozadaniowych nowej generacji, śmigłowców szturmowych oraz zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu.

- Samoloty wielozadaniowe piątej generacji zmultiplikują zdolności bojowe części floty Sił Powietrznych Wojska Polskiego - tłumaczył minister. Wśród priorytetowych zadań Mariusz Błaszczak wymienił zakup śmigłowców szturmowych (program Kruk). Poinformowano również o kontynuacji programu pozyskania pocisków rakietowych krótkiego zasięgu Narew "Te myśliwce przenoszą lotnictwo w nową erę zdolności obronnych" - Przystępujemy do rodziny F-35, samolotów najnowszej generacji, które przenoszą lotnictwo w zupełnie nową erę zdolności obronnych i bojowych. Umowa na zakup tych maszyn to następna wielka inwestycja, która przyczynia się do zacieśnienia relacji polsko-amerykańskich - mówił prezydent Andrzej Duda w Dęblinie podczas uroczystości podpisania umowy na zakup od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35.

F-35 Lightning II i F-22 Raptor to jedyne myśliwce NATO zaliczane do V generacji myśliwców wielozadaniowych, które mają obniżoną wykrywalność przez radary (tzw. stealth).

duda_stealh

Specyfiką F-35 jest to, że jego kadłub i skrzydła są całe pokryte siecią elektronicznych czujników, które pozwalają pilotowi śledzić nie tylko to, co wykryje radar pokładowy, ale także rejestrować to, co się dzieje z tyłu, powyżej i poniżej samolotu.

Poprzez swoją bardzo niską wykrywalność mogą z zaskoczenia zwalczać myśliwce poprzednich generacji.

Nowe śmigłowce dla wojska

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent wziął udział w ceremonii przekazania Wojskom Specjalnym czterech śmigłowców Sikorsky S-70i. Andrzej Duda mówił wówczas, że maszyny staną się "jednym z najważniejszych elementów wyposażenia polskich Wojsk Specjalnych".

Nie mam żadnych wątpliwości, że to początek modernizacji. Ostatnie nowe śmigłowce trafiły na stan polskiej armii w 2010 roku. Minęło więc od tego czasu prawie 10 lat - podkreślał prezydent.

/status/1207976141388206080?ref_src=twsrc%5Etfw">December 20, 2019

Zgodnie z ustawą o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych w roku 2020 budżet obronny ma wzrosnąć o kolejne 0,1 proc. powyżej 2 proc. PKB.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy