Prezes PiS: W Wielkopolsce zrodziła się filozofia narodowa i tradycja intelektualna walki o Polskę

Artykuł
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Polskie państwo powstało w Wielkopolsce, która była przez stulecia fundamentem finansowym naszego kraju; na tej ziemi zrodziła się też filozofia narodowa i tradycja intelektualna walki o nasz kraj - mówił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej w Poznaniu.

"Jesteśmy w Poznaniu, w stolicy Wielkopolski. To jest miejsce, gdzie Polska powstała - Polska powstała w Wielkopolsce, polskie państwo powstało w Wielkopolsce i tutaj przez jakiś czas mieściło się jego centrum" - zaznaczył Kaczyński. "To początek tej niezwykłej tradycji waszej ziemi" - zwrócił się do obecnych na konwencji lider PiS.

Jak wskazał, "ta ziemia była przez stulecia fundamentem finansowym polskiego państwa, także tego państwa już - można powiedzieć na swój sposób - demokratycznego, jak na ówczesne czasy demokratycznego, czyli pierwsze Rzeczypospolitej".

"Ten czas polskiej budowy, polskiej pierwszej odbudowy - po rozpadzie dzielnicowym - później czas polskiej wielkości, to był (...) ten czas, w którym ta ziemia Polsce służyła, służyła w sposób szczególny - swoją rządnością, swoim wysokim rozwojem, tym wszystkim, co wnosiło w naszą trudną i bogatą w różnego rodzaju wydarzenia (...) ten element, który był potrzebny - spokoju i wsparcia państwa" - podkreślił prezes PiS.

Zauważył, że "później przyszły czasy gorsze", m.in. czas utraty niepodległości. "Można powiedzieć, że Wielkopolska ma swoją piękną tradycję insurekcyjną" - zaznaczył. Przypomniał m.in. Powstanie Kościuszkowski, wsparcie dla Powstania Listopadowego czy Powstanie Wielkopolskie. "Wielkopolanie mają się czym pochwalić" - stwierdził lider PiS.

Jak oświadczył, to nie jest jedyna tradycja tego czasu. "Jest także bardzo znacząca tradycja innej walki o Polskę, o polskość. To tutaj powstała specyficzna instytucja (...) Bazar - miejsce gdzie łączono przedsięwzięcia gospodarcze z towarzyskimi, a także kulturalnymi. Tutaj zrodziła się filozofia narodowa (...). Tu powstała tradycja intelektualna walki o Polskę" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS zwrócił też uwagę, że w okresie międzywojennym na tej ziemi "dominowała politycznie prawica, dominowały wartości tradycyjne, konserwatyzm". "W specyficznych formach, właściwych dla tego czasu. Nie do wszystkich z nich możemy dzisiaj nawiązywać, ale to t też piękna i wielka tradycja" - dodał.

"Wreszcie wojna i okupacja, szczególnie tu ciężka - tereny przecież były włączone do Rzeszy. Tu szczególnie trudno było konspirować, a jednak konspirowano" - podkreślił Kaczyński. "Naprawdę możecie być z tej tradycji dumni, bardzo dumni" - zwrócił się do zebranych lider PiS.

"Ale sądzę, że warto zadać pewne pytanie, ważne pytanie: kto tę tradycję już po 1989 r. kontynuuje, kto jest patriotyczny, kto dobrze rządzi, kiedy rządzi, kto porządkuje państwo, kto porządkuje finanse publiczne?" - pytał polityk.

Źródło: Telewizja Republika, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy