Premier: podejmujemy działania, by zwiększyć dostawy szczepionek do Polski. Tempo szczepień byłoby wyższe, jeśli byłyby dostępne dawki

Artykuł
A. Guz/KPRM

Podejmujemy działania na forum międzynarodowym, by zwiększyć dostawy szczepionek do Polski – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Jeżeli tylko mielibyśmy dostępne dawki, to tempo szczepień byłoby dużo wyższe – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku: „Codziennie ponaglam Komisję Europejską i rozmawiam z wieloma przywódcami unijnymi, żeby nie odpuszczać producentom szczepionek. Również Grupa Wyszehradzka podejmuje działania i naciska na instytucje brukselskie, żeby zamówione szczepionki jak najszybciej do nas dotarły”.

Według ostatnich danych w Polsce wykonano 1 656 708 szczepień na koronawirusa.

Na rynku unijnym są trzy szczepionki przeciw COVID-19 – dwa preparaty wyprodukowane w technologii mRNA – firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna (Moderna COVID-19 Vaccine) i jeden wektorowy, czyli zawierający adenowirusa, opracowany przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego (COVID-19 Vaccine AstraZeneca).

Źródło: Mateusz Morawiecki/FB, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy