Prawdziwe zatrzęsienie kandydatów i ostry przesiew do policji

Artykuł
Telewizja Republika

Z ponad 23 tysięcy kandydatów do służby w Policji w 2017 roku przyjęto 4151 nowych policjantów – tylu pozytywnie zostało ocenionych do służby. Jak się okazuje mimo konkurencyjnego rynku pracy policjant to cały czas atrakcyjny zawód dla wielu młodych ludzi, często z dużą pasją i chęcią niesienia pomocy innym.

Chętnych do założenia policyjnego munduru, nie brakuje, chociaż jest ich rzeczywiście mniej niż w roku 2014. W 2017 roku zarejestrowanych kandydatów do Policji było 23206. To o prawie 800 więcej niż w roku poprzednim, chociaż niektóre media błędnie informowały, że chętnych do służby w Policji nie ma w ogóle. Od kilku lat zauważalny jest stały poziom zainteresowania pracą w Policji.

Z ponad 23 tysięcy kandydatów w 2017 roku do służby w Policji przyjęto 4151 nowych funkcjonariuszy, którzy zasilą szeregi tej największej formacji mundurowej w kraju. Już te liczby pokazują, jakie trudności stwarza dobór do Policji, spośród ponad 23 tys. szczęściarzami została zaledwie 1/5 z nich. Deklarujemy jednak, że tak jak w poprzednich latach nie możemy pozwolić na obniżenie jakości.

To ciekawy ale i bardzo odpowiedzialny zawód. Żeby zostać policjantem trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy. To między innymi test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna, ustalenie stanu zdrowia i stopnia zdolności do służby kandydata oraz sprawdzenie poprawności danych w ewidencjach, rejestrach i kartotekach. Okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów.

Policyjna służba nie należy do najłatwiejszych, ale często daje dużo satysfakcji, szczególnie wtedy, gdy uratowane zostaje czyjeś życie, czego dowodem są przykłady z codziennej służby.
Polska Policja nie może sobie pozwolić na to, aby zmniejszyć progi wymagań. Policja zapewnia bezpieczeństwo wszystkim obywatelom naszego kraju, dlatego jej szeregi zasilają tylko najlepsi.

Liczba etatów w Policji wzrosła w zeszłym roku aż o 1000 ze 102 309 na 103 309.

Źródło: policja.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy