Pożar w archiwum Urzędu Miasta Krakowa opanowany. Trwają przygotowania do rozbiórki

Artykuł
PAP/Art Service 2

Pożar, który od sobotniego wieczoru trawił archiwum Urzędu Miasta Krakowa, został w pełni opanowany – poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej mł. bryg. Sebastian Woźniak.

Jak relacjonował rzecznik, dziś działania strażaków koncentrowały się na dogaszaniu pożaru w hali nr 1, po tym jak wcześniej opanowana została sytuacja w hali nr 2. W akcji gaśniczej uczestniczyło 46 zastępów, czyli 117 strażaków.

Strażacy lokalizują jeszcze pojedyncze zarzewia ognia w hali nr 1” – zakomunikował Woźniak. Trwa zebranie sztabu mające na celu wypracowanie koncepcji dalszych działań. Chodzi m.in. o przygotowanie planu rozbiórki budynku archiwum. „Rozbiórka będzie trudna, bo stropy budynku przez wiele godzin były poddane ogromnym obciążeniom termicznym. Są też obciążone regałami z materiałami archiwalnymi” – zaznaczył rzecznik małopolskiej PSP.

20 km bieżących dokumentów

Pożar w archiwum wybuchł w sobotę po godz. 20. Według przedstawicieli Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie zamontowane w obiekcie systemy przeciwpożarowe zadziałały: straż pożarna została powiadomiona, uruchomił się system zraszania. Przyczyny wybuchu ognia nie są znane – ustali je biegły. Podczas akcji gaśniczej lekko poszkodowany został jeden strażak.

Budynki objęte pożarem zostały oddane do użytku wiosną 2018 r. Obiekty archiwum stanowią kompleks połączony z sobą przewiązkami. Obok dwóch hal stoi trzecia, która mała być oddana do użytku wiosną tego roku, trwały w niej prace mające na celu integrację z systemami działającymi w pozostałych obiektach.

W archiwum było ok. 20 km bieżących dokumentów, które powstały w urzędzie miasta i podległych mu jednostkach, m.in.: akta osobowe byłych pracowników magistratu, dawne druki meldunkowe oraz dokumenty z różnych wydziałów urzędu.

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Nowa Huta zostało wszczęte śledztwo „w sprawie umyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach w postaci budynku Archiwum Miejskiego UMK, o bliżej nieustalonej wartości strat”.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy