Powstanie nowe państwo? Znamy częściowe wyniki referendum niepodległościowego!

Artykuł
wikimedia

W niedzielne odbyło się referendum niepodległościowe w Nowej Kaledonii - terytorium zamorskim Francji na Południowym Pacyfiku. Z częściowych rezultatów, cytowanych przez lokalne media wynika, że 59,5 proc. głosujących opowiedziała się za zachowaniem dotychczasowego statusu

Frekwencja wynosiła 79,8 proc. - podała telewizja w Nowej Kaledonii. Jak sprecyzowano, są to rezultaty po przeliczeniu 95 proc. głosów.

Wynik referendum był spodziewany. Sondaże przedreferendalne głosiły, że od 63 do 75 proc. badanych nie chce oderwania się archipelagu od Francji.

Do głosowania uprawnionych było blisko 175 tys. obywateli, którzy odpowiadali na pytanie, czy chcą, "aby Nowa Kaledonia otrzymała pełną suwerenność i stała się niepodległa''.

W czasie kampanii często dochodziło do aktów przemocy dokonywanych przez dążącą do niepodległości ludność rdzenną Kanaków, która sprzeciwia się "władzy kolonialnej" francuskich osadników lojalnych wobec Paryża.

Gospodarka Nowej Kaledonii jest w znacznej mierze uzależniona od otrzymywanych z Paryża subsydiów w wysokości ok. 1,3 mld euro rocznie. Opiera się także na eksporcie niklu (25 proc. światowego eksportu tego surowca, wykorzystywanego m.in. do produkcji baterii) i na turystyce.

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy