Poseł PiS interweniuje ws. filmu dokumentalnego o rodzinie Ulmów

Artykuł
Józef i Wiktora Ulmowie
DOMENA PUBLICZNA

Jacek Świat, poseł Prawa i Sprawiedliwość wystosował pismo do dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Parlamentarzysta domaga się wyjaśnień ws. odmowy dofinansowania filmu dokumentalnego "Ulmowie – Rok Sprawiedliwych".

"Informacja o odmowie dofinansowania była dla dużej części środowiska kulturalnego prawdziwym szokiem. Historia rodziny Ulmów jest jednym z najbardziej heroicznych i tragicznych epizodów II wojny światowej. Tę historię powinno poznać jak najszersze grono naszych rodaków, a zwłaszcza młodzieży" – pisze w swojej interwencji poselskiej Jacek Świat.

Parlamentarzysta podkreśla, że o rodzinie Ulmów powinni dowiedzieć się widzowie na całym świecie, szczególnie teraz, "gdy i w Niemczech i w Rosji z wielką intensywnością prowadzona jest polityka historyczna zmierzająca do rewizji obrazu dziejów, z próbą obarczenia Polski i Polaków współodpowiedzialnością za zbrodnie totalitaryzmów".

Świat uważa, że dokument o rodzinie Ulmów powinien powstać już dawno. "Jest czymś niebywałym, że dziś napotyka na takie trudności" – dodaje.

"Działając na podstawie ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora zwracam się do Pani Dyrektor (PISF - red.) o wyjaśnienie przyczyn dofinansowania dzieła. Proszę także o ponowne rozpatrzenie sprawy" – podsumowuje poseł PiS. 

 

W załączeniu przedstawiam Państwu wystosowaną przez mnie interwencję poselską do pani Dyrektor PISF ws. odmowy...

Posted by Jacek Świat on 7 sierpnia 2015

Józefa i Wiktorię Ulmów rozstrzelano za ukrywanie Żydów 24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu. Wiktoria Ulma była w ostatnim miesiącu ciąży i zaczęła rodzić w trakcie egzekucji. Zamordowano także sześcioro dzieci Ulmów, z których najstarsze miało 8 lat i ośmioro ukrywanych przez rodzinę Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów. Mord przeprowadził żandarm Józef Kokot, urodzony w Czechach volksdeutch. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Ulmów.

CZYTAJ TAKŻE:

Nie ma pieniędzy na film o Polakach ratujących Żydów

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy