Poroszenko: Rosja unika rozmów ws. zawieszenia broni

Artykuł
WIKIPEDIA/KATHRIN MÖBIUS/CC BY 3.0 DE

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w rozmowie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem, że Rosja wielokrotnie odrzucała propozycje Kijowa co do miejsc, gdzie mogłyby się odbyć rozmowy w sprawie zawieszenia broni na wschodzie kraju - poinformował Biały Dom.

"Wiceprezydent przekazał prezydentowi Poroszence, że w rozmowach z partnerami na arenie międzynarodowej USA podkreślają, iż Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za nieprzerwane wspieranie separatystów" na wschodzie Ukrainy - podano w oświadczeniu.

Wcześniej rząd w Kijowie zaproponował, by rozmowy grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego - z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji, OBWE i prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy - odbywały się z wykorzystaniem komunikatora Skype, jeśli spotkanie się osobiście będzie niemożliwe.

Powołanie grupy kontaktowej w takim składzie ma pomóc wypracować porozumienie w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie terroryści od kilku miesięcy walczą przeciw ukraińskim siłom rządowym. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

W niedzielę odbyło się Kijowie spotkanie grupy, ale bez udziału przedstawicieli terrorystów. Omawiano sytuację na wschodzie Ukrainy oraz zasady i miejsce dalszych konsultacji w ramach grupy kontaktowej "z udziałem wszystkich stron" - podała OBWE.

Również w czwartek prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel zwrócili się do prezydenta Rosji Władimira Putina, by wywarł presję na terrorystów na Ukrainie i "skłonił ich do skutecznych negocjacji".

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Blisko 500 cywilów ofiarami walk na wschodzie Ukrainy

Kijów kontroluje 2/3 obwodów donieckiego i ługańskiego

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy