Poroszenko ostrzega: Putin chce iść tak daleko, jak mu pozwolimy, chce całej Europy

Artykuł
flickr/Atlantic Council/CC BY-NC-ND 2.0

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla francuskiej rozgłośni RFI ostrzegł, że „Putin chce całej Europy”, a kolejnymi celami Rosji mogą być Finlandia i kraje bałtyckie.

– Putin chce iść tak daleko, jak mu pozwolimy – powiedział Poroszenko. Dodał, że Putinowi chodzi nie tylko o Ukrainę, ale o „całą Europę”.

– Gdybyście mnie zapytali przed dwoma laty, powiedziałbym, że to niemożliwe, gdyż cały powojenny system bezpieczeństwa nie pozwoliłby na to, lecz jeśli pytacie dziś - niestety, wszystko jest możliwe wobec aneksji Krymu i wschodniej części Ukrainy – stwierdził prezydent Ukrainy.

Według niego wojna na Ukrainie pokazuje, że można łamać systemy globalnego bezpieczeństwa.

– Czy atak na Finlandię jest możliwy? Tak. I Finlandia jest tego świadoma. Czy jest możliwy atak na kraje bałtyckie? Tak – stwierdził w wywiadzie dla RFI Poroszenko.

– I kiedy mówimy o walce na wschodzie mego kraju, wiedzmy, że nie chodzi jedynie o walkę o integralność i suwerenność; walczymy o demokrację, walczymy o wolność i o bezpieczeństwo całego kontynentu europejskiego – podkreślał prezydent Ukrainy.

 

Źródło: rfi.fr, interia.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy