Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z listem otwartym do Prezydenta

Artykuł
Ochrona życia (grafika poglądowa)
pxhere

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wystosowało w dniu dzisiejszym list otwarty do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy „ O poszanowanie konstytucyjnego prawa do życia oraz inicjatywę ustawodawczą w sprawie radykalnego zwiększenia pomocy dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością".

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w liście odniosło się do słów Premiera.

- Z wdzięcznością przyjmujemy słowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który stając na straży Konstytucji stwierdził: „Wolność wyboru, prawo wyboru jest rzeczywiście kwestią fundamentalną. Ale chyba wszyscy zgodzimy się z tym, żeby zrealizować tę wolność wyboru, trzeba żyć. Ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru. Dlatego, jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem, to jest ograniczona podstawowym prawem do życia, od którego zależy w ogóle to, czy wolność wyboru może być realizowana".

Członkowie Stowarzyszenia napisali o natomiast swoim rozczarowaniem wypowiedzią Prezydenta.

- Z wielkim bólem i rozczarowaniem wysłuchaliśmy natomiast wypowiedzi Pana Prezydenta na antenie Polsat News, w której stwierdził Pan, iż „liczył na to, że Trybunał Konstytucyjny zostawi czas na doprecyzowanie przepisów” oraz że „trzeba te przepisy precyzyjnie napisać. Jeśli kobieta ma urodzić martwe dziecko lub takie, które umrze zaraz po śmierci, to jest to dramat.

- Nie rozumiemy zatem, w jaki sposób Pan Prezydent zamierza doprecyzować przepisy zezwalające na aborcję eugeniczną, skoro jakakolwiek forma prenatalnej selekcji dzieci z powodów zdrowotnych jest niezgodna z obowiązującą Ustawą Zasadniczą. - czytamy dalej w liście. 

Podkreślili również swoje zrozumienie dla obaw rządu. 

- Rozumiemy obawy rządzących przed skrajnie agresywnymi protestami odbywającymi się obecnie na ulicach, ale należy rozważyć, czy są one spowodowane wyłącznie próbą podważenia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i czy wyrok Trybunału nie jest jedynie pretekstem do wystąpień antyrządowych.

Skomentowali wypowiedź Prezydenta demonstrując własne stanowisko w sprawie.

- Każda próba wstrzymania publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października br. czy próba nowelizacji Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w kierunku zasygnalizowanym przez Pana Prezydenta będzie niekonstytucyjna i niezgodna z oczekiwaniami milczących na razie milionów obywateli.

- W naszej ocenie jedyną drogą rozładowania niepokojów społecznych, związanych wyłącznie z kwestią aborcji, jest realne zwiększenie pomocy państwa dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością, tak aby była ona adekwatna do ponoszonych kosztów leczenia i rehabilitacji.

Źródło: Materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy