Polski "Bursztynowy Szlak" nadzieją na ekonomiczny rozwój Polski! Premier Szydło w Pekinie

Artykuł
Premier Beata Szydło witana przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej
premier.gov.pl

Premier Beata Szydło uczestniczyła w inauguracji Forum Pasa i Szlaku, które odbywa się 14-15 maja 2017 r. w Pekinie. To spotkanie światowych przywódców państw położonych wzdłuż nowego Jedwabnego Szlaku.

Prezydent Chin Xi Jinping podczas przemówienia otwierającego dwudniowy szczyt "Pasa i Szlaku", wymienił polską "Bursztynową drogę" („Bursztynowy Szlak”) jako jeden z przykładów sukcesów inicjatywy ekonomicznej. W Forum Pasa i Szlaku w Pekinie uczestniczy blisko 30 głów państw, szefów rządów oraz organizacji międzynarodowych zainteresowanych rozwijaniem sieci połączeń z Państwem Środka.

 Po inauguracji Forum Pasa I Szklaku szefowa polskiego rządu Beata Szydło spotkała się z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, który wyraził wolę podwyższenia obrotów z Polską do ok. 7-10 mld USD (obecnie ok. 5,5 mld). Prezydent Turcji wyraził duże zainteresowanie inwestycjami w naszym kraju. Szefowa polskiego rządu uczestniczyła także w spotkaniu dwustronnym z Radcą Państwowym Aung San Suu Kyi, laureatką pokojowego Nobla i dotychczasową przywódczynią opozycji. Aung San Suu Kyi zainteresowana była sukcesem transformacji w Polsce. Na potkaniu poruszono tematy związane z intensyfikacją współpracy gospodarczej, zwiększeniem wymiany handlowej oraz poparciem polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019. Premier Beata Szydło wzięła także udział w spotkaniu bilateralnym z prezydentem Republiki Indonezji Joko Widodo, który wyraził duże zainteresowanie polskim przemysłem stoczniowym. W poniedziałek premier Beata Szydło weźmie udział w dwóch sesjach plenarnych podczas Okrągłego Stołu Przywódców, występując na obu sesjach Policy Synergy for Closer Partership oraz Connectivity Cooperation for Interconnected Development.

Flagowy projekt Państwa Środka jest kluczową koncepcją dalszego rozwoju Chin. „Jeden Pas i Jeden Szlak” (One Belt, One Road) to chiński program rewitalizacji Jedwabnego Szlaku oraz zacieśnienia współpracy gospodarczej i tworzenia infrastruktury w 60 państwach położonych wzdłuż niego. Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku została zaprezentowana jesienią 2013 r. przez prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Polska, ze względu na swoje strategiczne położenie geograficzne, może stać się istotnym państwem na trasie szlaku z Chin do Unii Europejskiej. Obecnie częścią Nowego Jedwabnego Szlaku jest połączenie kolejowe pomiędzy Łodzią a Czengdu. Wizyta szefowej polskiego rządu realizowana jest na zaproszenie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

 

Źródło: premier.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy